Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem
Cvičení s odporovými gumami

Cvičení s odporovými gumami

22. 4. 2020 6 min. čtení

Jaké existují typy odporových gum a k čemu především slouží?

Stále častěji v posilovnách narážím na hromádky barevných gumových provazů, obručí či gum s úchyty. Někdy to visí, někdy to leží zaprášené v krabici, občas to vidím přivázané k ribstolím, ale málokdy vidím někoho s těmito pomůckami cvičit. Každý bere do rukou činky a osy aniž by vůbec dal šanci těmto „old-school“ vychytávkám. Proto jsem se ti v tomto článku rozhodla představit různé typy odporových gum dostupných na trhu a popsat, k čemu především slouží.

Osobně bych nedoporučila stavět trénink pouze na cvičení s těmito expandery, ale využila je jako doplněk k běžnému tréninku a jako prostředek k rehabilitaci nebo jako pomocníka při cvičení na cestách. Optimálního zatížení svalů dosáhnete opravdu jen při tréninku s přidanou zátěží.

Odporové gumy

Co odporové gumy jsou a proč je potřebujete?

Odporové gumy jsou pomůcky na cvičení či rehabilitaci, které stejně jako závaží disponují určitým odporem (váhou), který je potřeba překonat pro provedení cviku. Tento odpor je přímo úměrný tloušťce a materiálu, ze kterého je guma vyrobena.

Výhody:

  • Relativně nízká cena - můžete si koupit gumu za stovku, ale taky za tisícovku
  • Skladnost - skvělé pro cestování, cvičení na doma a snadné přenášení
  • Všestranné využití – svalová aktivace, zapojení gumy do tréninku s těžkými váhami, rehabilitace (vyrovnávání dysbalancí), zlepšení mobility, začátečnický trénink...
  • Velmi malé riziko zranění

Typy odporových gum

Pásové posilovací gumy

Tento typ posilovací gumy má nejširší využití. Lze s ním procvičit prakticky každou partii. Velmi vhodné jsou především k zahřátí svalů před silovým tréninkem, protože díky nim můžete napodobit cviky, které plánujete dělat a přesně tyto svaly předzapojit a zároveň tak předejít zraněním. Podle tloušťky gumy lze zvolit různý odpor a často se prodávají v sadách. Cena je často velmi výhodná.

Odporové gumy

Gumové obruče

Gumové obruče určitě všichni znáte jako super pomůcku při trénování shybů. Na základě jejich tloušťky si pouze zvolíte odpor (který vás udělá „lehčími“ a vy se snáze přitáhnete) a se SPRÁVNOU technikou se učíte shybovat. Postupně přecházíte na menší a menší odpor až vám svaly zesílí natolik, že se zvládnete přitáhnout i bez gumy. Gumové obruče patří mezi nejdražší typ expanderu.

Gumy s úchyty

Tento typ expanderu je nejlepší k posilování horní poloviny těla, především malých svalových skupin jako je biceps a triceps. Lze pomocí nich nahradit víceméně všechny cviky, které byste normálně prováděli s kladkami.

_Gumové obruče

Gumové obruče

_Gumy s úchyty

Gumy s úchyty

Slingshot 

Tato speciální posilovací pomůcka se také řadí mezi odporové gumy. Slouží k podpoře při komplexních cvicích horní poloviny těla – bench, dipy, kliky. Ve spodní pozici poskytuje podporu a dovolí vám zvednout i o 10-15% více než bez ní, slouží tedy k rozvoji síly větší skupny svalů. Originální Slingshot se dá objednat pouze z Ameriky a jeho cena je vyšší, ale stojí za to.

Hip circle/hip band/krátká posilovací obruč

A nakonec můj oblíbenec. Široká oobruč tvořená buď ze směsi látky a gumových vláken nebo čistě z gumy. Nejčastěji se využívá k posilování dolní poloviny těla. Lze použít jak před tréninkem k zahřátí svalů a k jejich předzapojení, tak během silového tréninku (třeba při dřepech) nebo i na konci tréninku k dopumpování a „vypálení“ svalů třeba po náročném leg dayi.

_Slingshot

Slingshot

_Hip band

Hip band

 

Lucie Rejdová

Být členem Top4Running Club se vyplatí

S námi budeš vždy rychlejší. Přidej se do našeho věrnostního programu a čerpej spoustu skvělých výhod.

Přidej se do klubu