Pořiď si hodinky Suunto a získej sluchátka v hodnotě 3 650 Kč ZDARMA! Nakupuj
Jak se starat o běžecké boty a zbavit se zápachu?

Jak se starat o běžecké boty a zbavit se zápachu?

10. 5. 2023 8 min. čtení

Správná péče o běžecké boty je zásadní pro jejich dlouhou životnost. Jak se o běžecké boty starat, mohou se prát v pračce a jak si poradit s nepříjemným zápachem?

Jak pečovat o běžecké boty?

Běžecká obuv má velký vliv na pohodlí, zdraví, ale i bezpečnosti při tréninku i závodě. Stará se například o tlumení nárazů, spolehlivost v terénu či ochranu a pohodlí chodidla. Ač se musí po cca 700 - 1 000 km měnit (číslo je velmi individuální a závisí na více faktorech), můžeš svými činy ovlivnit, aby to nemuselo být ještě o mnoho km dříve! Jak se o ni správně starat?

1) Běhej na povrchu, na který jsou boty určeny

V rámci údržby běžeckých bot jde o zásadní věc. Dělení bot na silniční, trailové a tretry má své důvody a pro jejich delší životnost je musíš respektovat. 

  • V silničkách vyraz na tvrdý a zpevněný povrch, který nepředstavuje ohrožení pro jejich svršek.
  • Trailové boty obuj pouze na měkký, lesní či horský povrch, který neničí agresivní vzorek na podrážce.
  • Běžecké tretry vytáhni vždy jen na atletický ovál, jehož povrch je šetrný k hrotům a zároveň dostatečně měkký pro tvé klouby.

Občasným přeběhům mezi silnicí a terénem se zkrátka nevyhneš. Ale neboj, to neznamená, že s sebou musíš nosit dvoje boty a při změně terénu se přezouvat. Zodpověz si na otázku - Běháš z větší části po silnici, nebo v terénu? Podle toho, který povrch převažuje, vyber typ boty.

Top4Running TIP: Na trhu najdeš modely bot, které představují jistý kompromis mezi tvrdým a měkkým povrchem! Omrkni běžecké boty vhodné na silnici i trail.

2) Keyena - Ochrana pro běžecké tretry

Sundavání treter pokaždé, když sejdeš z oválu, může být otravné. Jak ale tretry uchránit od poškození? Vyzkoušej ochranné podrážky Keyena! Využiješ je při svých cestách mimo dráhu, při tréninku i na závodech, umožní ti pohodlnou chůzi, ale také bezpečné uložení při přepravě ve sportovní tašce.

běžecké_trailové_boty_asics

3) Běžecké boty per pouze výjimečně

Po párty v pračce mají běžecké boty dost velkou kocovinu, resp. snižují se jejich funkce a použité technologie. Jestliže není zbytí a nečistoty jsou tak velké, že nejdou očistit ručně, přichází na řadu pračka. Jak běžeckou obuv vyprat?

  • Největší bahno, kameny a další nečistoty odstraň ručně - pračka ti poděkuje!
  • Nejprve vytáhni vložku a per je odděleně.
  • Neper je s klasickým oblečením, maximálně se starými utěrkami či hadry.
  • Per na krátký program a na maximální teplotu 30 stupňů.
  • Nepoužívej žádný prací prášek ani aviváž.
  • Po vyprání je nech samovolně uschnout.

Nové boty, aby to lépe běhalo? Máme, vyber si!

Pánské běžecké boty Dámská běžecká obuv

Jak se zbavit zápachu bot?

Ten moment, kdy po vyzutí bot dostane nos pořádnou facku nepříjemným odérem, známe všichni. Jaké jsou nejčastější příčiny zápachu bot a co dělat v rámci prevence?

Příčiny zapáchajících bot

  • Bakterie: Pocení je proces, kterému při fyzické aktivitě jen těžko zamezíš. Právě pot, respektive teplé a vlhké prostředí, tvoří živnou půdu pro nejčastější příčinu zápachu - bakterie. Pot sám o sobě totiž nezapáchá, nepříjemný odér mají na svědomí bakterie, které si ve vlhkém prostředí plného potu lebedí. Jejich metabolismus pak produkuje zapáchající látky.
  • Plísně: V některých případech k zápachu bot přispívají plísňové infekce, jako je například atletická noha.

běžecké_boty_nike_zegama

Prevence proti zápachu běžeckých bot a nohou

Sundaváš si po doběhu běžecké boty a opět cítíš ten nepříjemný zápach? Máme pro tebe tipy, jak zápachu bot i nohou předcházet!

1) Nos ponožky odvádějící vlhkost

Mezi jednu z hlavních výhod běžeckých ponožek patří odvod vlhkosti a absorbce potu. Zvol ty ze syntetických materiálů nebo merino vlny, bavlna není pro fyzickou aktivitu vhodná.

2) Běžecké boty střídej

Pokud jsi aktivní běžec, pořiď si minimálně dva páry bot a ty mezi sebou střídej. Tím pádem boty mezi jednotlivými běhy vyschnou a nebude se v nich hromadit vlhkost.

3) Nech boty po doběhu vyschnout

I chodidla se potí, a to dost! A proto, že vyprání po každém běhu není pro boty to pravé, co tedy dělat? Běžecká obuv je vcelku nenáročná a skromná. Po doběhu ocení zejména to, když ji vyklepeš, v případě nečistot mírně otřeš, rozvážeš, rozevřeš a necháš vyschnout, nejlépe na čerstvém vzduchu.

4) Pořiď si sprej proti zápachu

Zbav se nepříjemného zápachu pomocí speciálního 11teamsports Schuh-Deo Fresh spreje, který dodá tvým botám svěží vůni. Účinně neutralizuje nepříjemné pachy a je ideální jak pro běžeckou, tak volnočasovou obuv. Použít ho bez obav můžeš na všechny druhy kůže, textilu či nylonu. Díky jemnému složení a neutrálnímu pH je šetrný ke kůži.

5) Použij polštářky SmellWell

Asi každý člověk zažil nepříjemný odér, když zrovna vyzul běžecké boty. Pro tento případ tu máme polštářky SmellWell! Absorbují vlhkost, snižují zápach a zanechávají čerstvou vůni. Polštářky pouze vložíš do bot a o nic víc se nestaráš. Napomáhají prevenci před rozmnožováním bakterií, které zápach způsobují. A to tak, že z bot nebo sportovní výstroje absorbují vlhkost, která vytváří ideální prostředí pro tvorbu bakterií. 

6) Dbej na hygienu nohou

A na konec naprostý základ. Můžeš mít funkční ponožky, prodyšné boty či antibakteriální přípravky, ale pokud se nezaměříš na správnou hygienu, zápachu se jen těžko zbavíš. Po běhu si nohy i chodidla mezi prsty důkladně umyj a před obutím je zcela osuš.

Objev běžecké bestsellery na Top4Running!