Jasně modrá obloha, slunce svítí, nálada stoupá a s tím také chuť se hýbat venku na čerstvém vzduchu. Každé léto se opakuje stejný jev: Na tvých obvyklých běžeckých trasách je mnohem více běžců než v chladných zimních měsících.
I když je běhání v létě pro většinu lidí mnohem zábavnější, měj na paměti několik věcí – zvláště když je teplota nad 24 stupňů. Horké počasí představuje pro tělo velkou zátěž a je třeba dodržovat pravidla pro podporu těla a krevního oběhu. Shrnuli jsme pro tebe nejdůležitější tipy:
1. Běhej ráno nebo večer
V časech přímého a silného slunečního svitu se snaž vyhýbat namáhavým činnostem. Zejména v poledních vedrech zatěžuješ extrémně svůj organismus. Místo toho zkus vyběhnout ráno nebo večer.
Výhody ranního cvičení:
- Začneš den aktivně a rozproudíš svůj krevní oběh
- Běžecké trasy bývají prázdné
- Po krátkém výběhu či cvičení si dej osvěžující sprchu
- Energie na celý den zaručena!
Výhody večerního cvičení:
- Po práci tě pohyb rozhýbe a příjemně naladí na aktivní vlnu
- Vzduch se příjemně ochlazuje.
- Krásné scenérie při západu slunce.
- Osvěžující sprcha je stále stejně skvělá.
Ráno a večer je zkrátka vzduch o něco příjemnější, teploty mírnější a slunce není tak agresivní jako přes den.
2. Zvol správné běžecké oblečení
Na letní výběhy nos lehké běžecké oblečení z funkčního materiálu. Nebudeš se tolik potit a funkční membrány udrží tvé tělo v chladu.
Pánské běžecké oblečení Dámské běžecké oblečení
3. Snaž se běhat ve stínu
Hledej stinné cesty, ideálně podél řek nebo vodních ploch, v lesech a pod stromy. Získáš tím lepší přístup ke kyslíku a horký vzduch se k tobě nedostane, jako ve městě na rozpáleném asfaltu. Určitě oblékni smysl pokrývku hlavy, kterou může být funkční šátek, běžecká čelenka nebo čepice. Ale: Pozor na komáry a klíšťata!
4. Dostatečně pij
Čím více se potíš, tím více musíš pít. Nejlépe vodu s minerály a nápoje obsahující elektrolyty. Na dlouhé běhy si s sebou určitě nějaký typ hydratace vezmi - lahev s vodou, hydrovak, vestu či běžecký batoh. Na Top4Running najdeš praktické batohy, které můžeš nosit s sebou při běhu a nebudou tě nijak omezovat.
5. Přizpůsob svůj tréninkový plán
Pokud je venku 30 stupňů a ty máš v běžeckém plánu napsané intervaly na dráze, nemá smysl se do toho pouštět. V horku je nejdůležitější trénovat rozumně a být flexibilní. Pokud předem víš, že tvůj tréninkový den bude velice horký, změň trénink a přesuň náročný běh na jiný den. V opačném případě to značí více škody, než užitku.