V roce 1966 - před více než 50 lety - byla zamítnuta žádost na Bostonský maraton od běžkyně Roberty Gibb. Proč? Říkali, že jako žena není fyzicky schopna uběhnout 41 195 m. Pouze o rok později se Kathrine Switzer stala první ženou, která oficiálně zaběhla Bostonský maraton - unikla pokusu rozhodčích, kteří se snažili, aby si strhla své závodní číslo a vzdala to. Od roku 1984 běhají ženy maratonskou trať také na olympijských hrách.
V té době panovalo o ženách ve vytrvalostních sportech mnoho mýtů a mylných domněnek: "Ženy nejsou fyzicky schopné vytrvalostního výkonu", "Běh způsobuje neplodnost žen". Dnes už je naštěstí jasné, že tyto předpoklady jsou mylné, díky statečným ženám, které bojovaly za rovnost ve sportu. Pravda je taková: mezi muži a ženami jsou individuální rozdíly, které se promítají i do běhání. Žádné tělo však není na běh vhodnější než to druhé.
Pojďme si říct nějaké rozdíly
Muži budují svalovou hmotu rychleji než ženy, díky vyšší hladině testosteronu. Mají v průměru o 10 % svalové hmoty více. Je důležité, abys jako žena podpořila svůj běžecký trénink také silovým tréninkem. Nemusí se jednat o zvedání těžkých vah, ale i jednoduché domácí cvičení s vlastní vahou má blahodárný vliv na běžeckou formu a snižuje riziko zranění.
A ano, ženy mají více tukové tkáně. Ale to není vůbec špatně! Ženské tělo dokáže tyto tuky využít mnohem lépe, než mužské tělo. Čím delší vzdálenost, tím menší jsou rozdíly mezi muži a ženami v jejich konečném čase. Díky svému metabolismu, mohou ženy dokonce předstihnout mužské protějšky, zejména při ultradlouhých bězích.
Další výhoda ženského těla? Jejich pojivá tkáň je mnohem pružnější. Pro minimalizaci zranění je vhodné se pravidelně protahovat. Těžiště u žen je o něco níže než u mužů a díky tomu jsou ženy mnohem obratnější například při trailovém běhu či nepředvídatelných úhybných manévrech.
Rozdíly mezi pohlavími jsou také ve sportovním oblečení. Díky dobře padnoucí sportovní podprsence se budeš cítit pohodlně, ale také podpoří tvá prsa, aby neklesala. Sportovní podprsenky nabízejí mnohem větší podporu než ty na denní nošení. To je velmi důležité u menších prsou, protože hrudník nemá žádný přirozený podpůrný systém - tedy svaly, které by poprsí udržely na místě.
Klikni a vyber si sportovní podprsenku!
Výběr správných běžeckých bot je klíčový. I zde existují mezipohlavní rozdíly - ženské nohy jsou užší než mužské. Historicky se značky při vývoji bot orientovaly na pánské boty. V dnešní době ale vzniká mnohem více modelů bot, které jsou navrženy a vyrobeny přímo pro ženské nohy. Lépe sedí, především na patě a zadní části chodidla.
Klikni a vyber si běžecké boty!
Měj na paměti: během menstruace je obvykle náročnější jít běhat či podávat výkony. Někdy je pouze myšlenka na cvičení nepředstavitelná. Mnohým ženám však běh a pohyb dokáže pomoci. Vytrvalostní sporty podporují krevní oběh a mohou tak zmírnit menstruační bolesti. Poslouchej své tělo a určitě se v tomto období nepřetěžuj.
Miluješ energii, která ze žen vyzařuje, když běží? Pak měj oči otevřené, chystá se ryze ženský závod ve Vídni, který má tradici už více jak 30 let. Rakouský ženský běh, jehož mottem je: "Budoucnost je žena." A jestli je pro tebe Vídeň daleko, mrkni na naší termínovku běžeckých závodů, kde si určitě najdeš svůj závod. Pojď do toho!