Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem

Mistrovství světa v atletice Dauhá 2019

V minulém týdnu proběhlo v katarském Dauhá mistrovství světa v atletice. Ačkoliv je Dauhá už tradičním pořadatelským městem prvního kola Diamantové ligy, pořádání největšího atletického svátku letošní sezony bylo s jistým otazníkem. Jak se závodníci, jejichž disciplíny budou mimo klimatizovaný stadion, dokáží vypořádat s velkými vedry a vlhkostí?

Mistrovství světa v atletice

A hned první den tento nelehký úkol stál před českou vytrvalkyní Marcelou Joglovou, která se postavila na start ženského maratonu. 42,2 km v takto obtížných podmínkách naznačoval, že nepůjde o žádné rychlé časy, nýbrž o mistrovské tituly, a tak se také stalo. Start závodu byl kvůli vysokým teplotám v Dauhá naplánován na 23:59 hodin. Přestože slunce již dávno nesvítilo a nerozpalovalo tak asfalt, se závodnice musely popasovat s teplotou 33°C a velikou vlhkostí. Pro první místo si doběhla keňská závodnice Ruth Chepngetich v čase 2:32:43 (osobní rekord 2:17:08), nám ovšem velkou radost udělala právě Marcela Joglová. Ta se s tamějšími podmínkami poprala výborně, a ačkoliv vstupovala do závodu jako jedna ze závodnic s nejhorším letošním výkonem, protnula cílovou čáru na krásném 20. místě v čase 2:52:22 (osobní rekord Marcely je 2:36:53).

Marcela Joglová

Marcela Joglová na maratonské trati v Dauhá. |foto: Reuters

Na 800 m se představila Diana Mezuliáníková. Bohužel se Dianě nepodařilo probít do semifinále, a tak pro ni cesta skončila 6. místem v rozběhu.
Naopak na trati 400 m překážek si výborně poradil Vít Müller, když prolétl tratí na posledním přímém postupovém místě do semifinále v čase 50,15s. V semifinále už se pak Víťovi nepodařilo prodrat do dalších bojů, ale i tak je to pro něj obrovský úspěch. Ve finále to pak byl velice očekávaný souboj mezi Norem Warholmem, Američanem Benjaminem a domácím závodníkem Sambou. Všichni tři mají své osobní rekordy stlačeny pod 47 vteřin. Role favorita se nezalekl Nor, který obhajoval titul mistra světa. Cílovou pásku protnul ve výborném čase 47,42s a vybojoval tak už svůj druhý titul mistra světa.

Novinkou letošního světového šampionátu byly smíšené štafety na 4x400 m. České štafetě, ve složení Tesař, Vondrová, Petržílková, Šorm, se nepodařilo projít z rozběhu do finále. Většina zemí volila stejnou strategii jako Češi, tedy pořadí ve štafetě muž-žena-žena-muž. Ovšem například ve finále smíšených štafet zkusila polská reprezentace pozměnit pořadí na muž-muž-žena-žena a bylo velice zajímavé vidět porovnání mezi mužem a ženou na stejném štafetovém úseku. Tuto novou disciplínu ovládl tým USA, když dokázal zvítězit o více jak dvě vteřiny před Jamajkou a Bahrajnem a připsal si tak i nový světový rekord, který má nyní hodnotu 3:09,34.

Téměř totožné podmínky jako při maratonu čekaly i na závodnice v chůzi na 20 km s českou nadějí a stříbrnou medailistkou z mistrovství Evropy z Berlína Anežkou Drahotovou. Anežce ale bohužel závod ve velice obtížných podmínkách vůbec nesedl. Ačkoliv byla po závodě zklamaná, rozhodně ostudu neudělala. Ba naopak. Anežka závod nevzdala a s vypětím všech sil došla do cíle na krásném 19. místě.

V oštěpu nám radost udělaly všechny tři české zástupkyně. Všechny se probojovaly do finále, což už samo o sobě svědčí o obrovské kvalitě českých závodnic. Přestože nejlepší z českého tria, světová rekordmanka Barbora Špotáková, skončila na 9. místě, je to jistý příslib do příští olympijské sezony 2020.

Ani na hladké čtvrtce žen nechyběla česká stopa a to v zastoupení talentované Lady Vondrové. Lada se senzačně dostala přes rozběh do semifinále, kde už na své starší a zkušenější soupeřky nevyzrála. I tak to jsou pro Ladu cenné zkušenosti a pro českou atletiku velký příslib do budoucna.

Lada Vondrová
Lada Vondrová na HMS v Birminghamu. |foto: ČAS – D. Kisialová, A. Gräf

Mezi mílařkami se blýskla novým osobním rekordem 4:06,61 a postupem do semifinále Kristina Mäki. Ovšem 1500 m byl v režii úplně jiné ženy. Sifan Hassan se sešla v letošní sezoně s nevídanou formou. Ačkoliv si už jeden titul mistryně světa z Dauhá zajistila v běhu na 10 000m, únava se u ní rozhodně neprojevila. Tato famózní Nizozemka si v závodě běženém stylem start-cíl doběhla suverénně pro první místo v novém osobním maximu 3:51,95. Soupeřkám tak jasně ukázala, kdo je tuto sezónu královnou vytrvaleckých disciplín.

Na mužské patnáctistovce jsme měli dokonce dvojí zastoupení a to Filipa Sasínka a Jakuba Holušu. Ani jeden se bohužel z rozběhu neprobil. Jakuba Holušu trápila bolavá kyčel, a i proto Kuba nedokázal navázat na loňské 5. místo z Londýna. Do finále se však dostal mladý supertalent z Norska teprve devatenáctiletý Jakob Ingebritsen, který se představil už v běhu na 5000 m, kde obsadil 5. místo. V běhu na 1500 m si o jedno místo polepšil, a byl tak první na koho medaile nezbyla. Vyhrál Keňan Cheruiyot, 3. místo pak bral tréninkový parťák Jakuba Holuši Polák Marcin Lewandowski.

Jakub Holuša

Jakub Holuša po rozběhu na 1500m v Doha. |foto: Aleš Gräf

Česká naděje na medaili byla bez pochyby v letošní sezóně skvěle běhající Zuzana Hejnová. Běh na 400 m překážek byl ovšem nabitý kvalitním polem závodnic. Zuzka skončila nakonec pátá v čase 54,23s. První skončila v novém světovém rekordu (52,16s) Američanka Muhammad, za ní v závěsu doběhla krajanka McLauglin (52,23s), třetí pak doběhla Jamajčanka Clayton v osobním rekordu (53,74s).

Tomáš Staněk se musel v sektoru koule klanět před světovou špičkou, která byla mimo jeho momentální možnosti. Tomáš se nedostal přes 21 metrů a jeho výkon 20,79m stačil pouze na 10. místo. Medaile visela strašně vysoko. Když Tomas Walsh v první sérii hodil hned 22,90m, zdálo se být o vítězi rozhodnuto. To se ale nelíbilo americké dvojici Crouser, Kovacs. Kovacs si o pouhopouhý centimetr navíc oproti Walshovi dokázal zajistit titul mistra světa. Crouser bral stříbro, neboť vrhl kouli do stejné vzdálenosti jako Walsh, ale měl lepší druhý nejdelší pokus. Walsh bral bronz.

Poslední česká naděje na „placku“ byl oštěpař Jakub Vadlejch, který obhajoval stříbro z Londýna. Vadlejch poslal oštěp jen do vzdálenosti 82,19 m, a tak se musel spokojit s pátým místem stejně jako Zuzana Hejnová. K velkému překvapení všech na stadioně i u obrazovek oštěpařské klání vyhrál Grenaďan Anderson Peters. Nestačil na něj ani Magnus Kirt, jenž si při pátém pokusu přivodil zranění, a nebyl tak schopen dokončit soutěž. Poražen byl i obhájce zlata z Londýna, Němec Vetter, který skončil bronzový.

Jakub Vadlejch

Jakub Vadlejch při finále v hodu oštěpem. | foto: Aleš Gräf

Mistrovství světa z Dauhá je za námi. Letos po dlouhé době od roku 1991 bez medaile pro Českou republiku. Další mistrovství světa, které bude na programu za dva roky, se bude konat ve Spojených státech amerických v Oregonu, tedy ve státě, kde byla založena značka Nike.