Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem
Nike ZoomX Vaporfly Next% jasně zvítězily v sezóně 2019

26. 11. 2019 3 min. čtení

31 z 36 pódií v rámci běžecké sezóny Abott World Marathons Majors 2019 ovládli běžci obuti v Nike ZoomX Vaporfly Next%.

Tokyo, Boston, Londýn, Berlín, Chicago a New York - světové maratony řadící se do série Abott World Marathons Majors jsou snem téměř každého silničního běžce. Organizátoři udělali detailní statistiku letošních výsledů a přišli na to, že více jak 85% pódiových výsledků ovládli běžci s Nike ZoomX Vaporfly Next%, čímž si Nike postupně vybudoval silně konkurenční pozici na maratonské scéně. Nutno podotknout, že boty obuli světoví běžci, tudíž nelze tvrdit, že boty to “odběhly místo nich”.

Požadavky na zvýšení účinnosti o 4% byly podpořeny studiemi provedenými jak společností Nike, tak nezávislými laboratořemi - běžecké boty se tak od té doby neustále vylepšují a zlepšují. To, že nejnovější verze těchto bot se nazývá „Další%“ - firma Nike nemluví o konkrétním čísle, jen se zmiňuje o „extra“ podpoře.

Před několika týdny Eliud Kipchoge zaběhl jako první člověk maratonskou vzdálenost pod 2 hodiny. Hned příští den Brigid Kosgei porazila ženský maratonský rekord Pauly Radcliff v Chicagu o více než jednu minutu, a to 2:14:04 vs. předchozí záznam 2:15:25 uběhnutý v londýnském maratonu v roce 2003. Kosgei v Chicagu obula Nike ZoomX Vaporfly Next%.

Grafika výsledného umístění běžeckých bot v šesti světových městech je k vidění na konci článku. Jediným dalším konkurentem přítomným v tomto seznamu, který si nárokoval všech zbývajících 5 míst z 36, je soupeř adidas.

Výkon adidas byl nejlepší v New Yorku, kdy získal 3 ze 6 míst na pódiu a vítěze závodu Ženy - Joyciline Jepkosgei. Albert Korir a Mary Keitany měli adidas Adizero PRO, kterou obuli již sportovci na MS v Dauhá a která ještě není v prodeji.

Nike boří hranice a osobní rekordy rychleji než se čekalo. Jejich inovativnost je dechberoucí, ale jedno je jasné, bez pořádného tréninku a přípravy na závod, ti boty zásadně k osobáku nepřispějí.