END OF SEASON SALE! Vyber si ze 5500+ zlevněných produktů Kup teď

Padne hranice 2h na Londýnském maratonu? Nike představuje běžecké boty s 3D technologií FlyPrint

Další pokus o zdolání maratonu pod 2h přichází s Londýnským maratonem v neděli 22. dubna, k jehož příležitosti Nike představila běžecký model Nike Zoom VaporFly 4% s 3D tištěným svrškem. S jeho pomocí by měl elitní běžec Eliud Kipchoge dosáhnout úspěchu. Tento model obuje také Mo Farah.

ELIUD KIPCHOGE I MO FARAH OBUJÍ NOVÉ běžecké boty NIKE s 3D tištěným svrškem a zaútočí na nový rekord

3D print technologie FlyPrint za pomocí mřížek z roztaveného termoplastického polyuretanu snížila váhu boty o 11 g, zlepšila prodyšnost, přiléhavost i návratnost energie. Ale hlavním cílem bylo, aby svršek nezadržoval vlhkost, což byl znatelný problém na základě Eliudovy zpětné vazby při pokusu překonat světový rekord na Berlínském maratonu v roce 2017 při morkých podmínkách. Rychlejší konstrukční proces (těměř 16x) navíc umožňoval pružně adaptovat změny a testovat další prototypy v terénu.

Nike Vaporfly 4% a Elite byly klíčovými modely v projektu Breaking2 – pokusu o překonání dvouhodinového maratonského času v Monze 2017, kde Eliud Kipchoge, jako jeden ze tří elitních běžců světa, zaběhl nejrychlejší maraton vůbec. Boty byly vybaveny ultralehkou a měkkou pěnou Nike ZoomX pro citlivé odpružení, celoplošnou deskou z uhlíkových vláken a prodloužením paty pro minimalizaci námahy kladené na Achillovu šlachu a pro zrychlení díky aerodynamickému tvaru. Cílem při tvorbě tohoto modelu bylo co nejvíc využít energii běžce, s návratností až 85 %, a zabránit jejímu úniku přes botu. Ne nadarmo se také staly dominantním modelem maratonských běžců během celoročních závodů.

Svršek boty vzniká za pomocí 3D tisku technologií FlyPrint.

Eliud Kipchoge v projektu Breaking2 dále pokračoval, ale nedokázal překonat rekord Dennise Kimetta na Berlínském maratonu 2017. Ten byl ale pro vylepšení modelu VaporFly zásadní. Na základě Eliudovy zpětné vazby, že při mokrých podmínkách nebylo možné využít potenciál bot a získat požadovanou energii pro výkon, přišel tým Nike s technologií 3D tisku nazvanou FlyPrint. Inovace přinesla ještě větší prodyšnost a ventilaci, aniž by obuv zadržovala vlhkost, zcela přizpůsobivý tvar a v porovnání s původním párem Kipchogeho ubrala dalších 11 g. Rychlejší konstrukční proces (téměř 16x rychlejší než předchozí způsoby výroby) navíc umožňuje pružně adaptovat změny a testovat další prototypy v terénu.

Co je Nike FlyPrint?

Svršek boty vzniká za pomocí 3D tisku technologií FlyPrint. Jednotlivé vrstvy roztaveného termoplastického polyuretanu se skládají na sebe a výsledkem je jedinečná mřížkovaná struktura vytvořená tak, aby na nohu perfektně sedla už při prvním obutí. Každá vrstva mřížkované struktury má jinou funkci, nabízí stabilitu, podporu, průtok větru, úsporu váhy a prodyšnost. Finální návrh byl optimalizován podle zpětné vazby od sportovců, především Eliuda, jehož nohu zná tým Nike dokonale. Výhoda této technologie spočívá v téměř úplném odstranění odporu mezi jednotlivými vlákny. Na rozdíl od klasické pletené struktury, u které na sebe musí její jednotlivé prvky neustále reagovat, se FlyPrint s ničím podobným nesetká.

Vybírali z bezpočtu barev, v závěru byl zvolen takový barevný efekt, který by připomínal přirozené tréninkové prostředí Eliuda v Keni, kde trénuje na červené hlíně se zeleným pozadím.

Design

Návrháři měli také vytvořit zcela nový vzhled tohoto modelu. Vybírali z bezpočtu barev, v závěru byl zvolen takový barevný efekt, který by připomínal přirozené tréninkové prostředí Eliuda v Keni, kde trénuje na červené hlíně se zeleným pozadím. Tyto barvy se navzájem prolínají s cílem ukázat, jak se příroda spojuje s technologickým pokrokem.

Air Zoom Alphafly NEXT% 2
nike
Air Zoom Alphafly NEXT% 2
nike
Air Zoom Maxfly
nike
Nové
ZOOM JA FLY 3
nike
ZoomX Vaporfly Next% 3
nike
Nové
ZoomX Vaporfly Next% 2
nike
Air Zoom Alphafly NEXT%
nike
Nové
Invincible 3
nike
Nové
Air Zoom Maxfly
nike
Air Zoom Victory Racing Shoe
nike
ZoomX Dragonfly
nike
ZoomX Dragonfly Bowerman Track Club
nike
Předchozí
Další