Co je canicross?
Canicross má v podstatě velice jednoduchou definici. Je to běh se psem. Přišel k nám na konci 20. století z Francie, kde je velice populární. Češi jsou milovníci psů a proto si našel své příznivce i zde. Není se čemu divit. Spojuje hned několik příjemných věcí:
- Pohyb v přírodě na čerstvém vzduchu
- Strávený čas se svým psím parťákem
- Pes se unaví a vyřádí (to oceníš hlavně v jeho nízkém věku)
- Ty i pes si budete budovat kondici a věnovat se fyzické aktivitě
- Pár kilometrů v přírodě tě dostane do psychické pohody
Od jakého věku začít běhat se psem?
I když jsou štěňata akční a divoká, není vhodné pejska zapřáhnout hned po narození. Zvíře se vyvíjí, zvyká si na prostředí ve své nové lidské smečce a začíná se socializovat s jinými psy. Vhodná doba na začátek s canicrossem je kolem 10. - 12. měsíce. U velkých plemen dokonce až kolem 16. měsíce.
Jaká plemena psů jsou vhodná pro canicross?
Canicross je vhodný pro všechna plemena. Mrkni na výběr nejlepších plemen na běhání. Omezení neplatí, ale existují plemena, u kterých se měj na pozoru kvůli jejich stavbě těla či funkci orgánů. Mezi ty patří například mopsíci, francouzští buldočci, buldoci - Tato plemena mají určité deformace dýchací soustavy a mohlo by se jim hůře dýchat. Nemusíš se běhu s těmito plemeny vzdávat! Buď flexibilní a přizpůsob se = dlouhé a náročné běhy vyměň za kratší vzdálenosti v mírném tempu. Fyzická aktivita je vhodná a důležitá pro každé plemeno.
Není vhodné také běhat se štěňaty či nemocnými psy. Před prvním výběhem si ověř, zda je tvůj parťák v dobré kondici a nemá zdravotní potíže. Jestli ne, obuj běžecké boty a hurá ven!
Základní vybavení na canicross
Na běhání se psem ti stačí tři základní věci:
- Postroj pro psa - Postroje mají speciální tlakové body a jsou navrženy tak, aby zvíře při běhu nijak neomezovaly a neškrtily.
- Odpružené vodítko - Tyto typy vodítek chrání páteř jak u psů, tak u lidí.
- Bederní pás s vypouštěcí karabinou - Může zamezit tvému pádu, když se pes “utrhne ze řetězu”.
A jaké zvolit běžecké boty a oblečení? Pamatuj, že i psi jsou náchylní na tvrdý povrch a dlouhé běhy po asfaltu pro ně nejsou to pravé. Snaž se proto běhat na loukách, v lesích a na polních cestách. Tip: Mrkni na výběr bot na lesní cesty. Na nohy zvol trailové boty se vzorkem na podrážce, které tě podrží na nerovném a kluzkém povrchu. Oblékni funkční běžecké oblečení, které je prodyšné a odvádí pot od těla, protože i u canicrossu se pěkně zapotíš. Ideální jsou kraťasy, legíny a na tělo tričko. V případě horka nezapomeň na pokrývku hlavy či běžecké brýle a v zimě na nepromokavou běžeckou bundu.
Začínáme s Canicroseem - Jak na to?
Máme pro tebe základní tipy pro tvůj canicrossový začátek. Nezapomeň, že běh s postrojem je pro pejska nová věc. Buď trpělivý/-á, netrestej ho a za každý úspěch ho náležitě pochval.
- Povely - Povely jako sedni, čekej, lehni jsou základ. Pes z tebe musí mít respekt, vědět, kdo je jeho pán / panička, při běhu na volno se nezaběhnout a na zavolání přiběhnout zpět k tobě. V takovém případě se canicrossové povely se naučí raz dva. Je to důležité, zejména u velkých a těžkých plemen, jejiž neuposlechnutí by mohlo vést ke komplikacím jak pro tebe, tak okolí.
- Zvyk na postroj - Postroj nejprve nasazuj na procházky či klusy bez vodítka, aby si na něj pes postupně zvykl. Poté začne postroj vnímat jako impuls k aktivitě, pohybu a zábavě.
- Aplikace povelů při běhu bez postroje - Při procházce zkus popoběhnout a vyzkoušet canicrossové povely v praxi. Uvidíš, jak pes reaguje a na čem je případně potřeba zapracovat.
- Krátké výběhy s postrojem - Na začátku běhej kratší běhy ve volném tempu, abyste se spolu synchronizovali. Pozoruj, jak se pes cítí a dej mu najevo, že je to zábava a vážíš si jeho přítomnosti. Psi jsou pyšná stvoření, která tento přístup ocení.
- Skupinový trénink - Najdi si ve svém okolí běžeckou či canicrossovou skupinu, ve které budeš trénovat spolu s ostatními pejskaři. Panuje tam skvělá atmosféra a motivující prostředí jak pro tebe, tak pro psa.
- Samotný běh - V plnohodnotném canicrossovém běhu by měl pes běžet vždy před tebou a táhnout tě. Toto “táhnutí” je pro psy přirozené už od pradávna - už několik staletí existují psí spřežení. Takže zpět ke kořenům!
Běh se psem můžeš pojmout jako výklus pro zábavu a relax, nebo jako regulérní trénink. Je jen na tobě a psím parťákovi, jaké tempo zvolíte. A jestli jsi běžecký začátečník, můžeš psa vytáhnout na indiánský běh, tedy střídání běhu a chůze. Psí parťák ti bude dělat milou společnost.
Běžecké závody v canicrossu
Není překvapením, že existují závody v cannicrosu a pořádají se velice často. I na klasických běžeckých závodech můžeš narazit na kategorii běh se psem. Každý si přijde na své - nejčastější a nejrychlejší tratě jsou v délce 5 - 7 km. Delší a vytrvalostní závody pak od 10 - 50 km.
Tak co, připraven/-a na nové běžecké zážitky se svým psím přítelem?