END OF SEASON SALE! Vyber si ze 5500+ zlevněných produktů -- days --:--:-- Kup teď
Populární Canicross aneb Jak začít běhat se psem?

Populární Canicross aneb Jak začít běhat se psem?

28. 7. 2022 8 min. čtení

Pes a běh je kombinace, která jde skvěle dohromady. Jaké vybavení pořídit a jak začít běhat se psem? Vyzkoušej canicross a užívej si běžecká dobrodružství se svým psím parťákem!

Co je canicross?

Canicross má v podstatě velice jednoduchou definici. Je to běh se psem. Přišel k nám na konci 20. století z Francie, kde je velice populární. Češi jsou milovníci psů a proto si našel své příznivce i zde. Není se čemu divit. Spojuje hned několik příjemných věcí:

 • Pohyb v přírodě na čerstvém vzduchu
 • Strávený čas se svým psím parťákem
 • Pes se unaví a vyřádí (to oceníš hlavně v jeho nízkém věku)
 • Ty i pes si budete budovat kondici a věnovat se fyzické aktivitě
 • Pár kilometrů v přírodě tě dostane do psychické pohody

Od jakého věku začít běhat se psem?

I když jsou štěňata akční a divoká, není vhodné pejska zapřáhnout hned po narození. Zvíře se vyvíjí, zvyká si na prostředí ve své nové lidské smečce a začíná se socializovat s jinými psy. Vhodná doba na začátek s canicrossem je kolem 10. - 12. měsíce. U velkých plemen dokonce až kolem 16. měsíce.

Canicross_běh_se_psem

Jaká plemena psů jsou vhodná pro canicross?

Canicross je vhodný pro všechna plemena. Mrkni na výběr nejlepších plemen na běhání. Omezení neplatí, ale existují plemena, u kterých se měj na pozoru kvůli jejich stavbě těla či funkci orgánů. Mezi ty patří například mopsíci, francouzští buldočci, buldoci - Tato plemena mají určité deformace dýchací soustavy a mohlo by se jim hůře dýchat. Nemusíš se běhu s těmito plemeny vzdávat! Buď flexibilní a přizpůsob se = dlouhé a náročné běhy vyměň za kratší vzdálenosti v mírném tempu. Fyzická aktivita je vhodná a důležitá pro každé plemeno.

Není vhodné také běhat se štěňaty či nemocnými psy. Před prvním výběhem si ověř, zda je tvůj parťák v dobré kondici a nemá zdravotní potíže. Jestli ne, obuj běžecké boty a hurá ven!

Základní vybavení na canicross

Na běhání se psem ti stačí tři základní věci:

 • Postroj pro psa - Postroje mají speciální tlakové body a jsou navrženy tak, aby zvíře při běhu nijak neomezovaly a neškrtily.
 • Odpružené vodítko - Tyto typy vodítek chrání páteř jak u psů, tak u lidí.
 • Bederní pás s vypouštěcí karabinou - Může zamezit tvému pádu, když se pes “utrhne ze řetězu”.

A jaké zvolit běžecké boty a oblečení? Pamatuj, že i psi jsou náchylní na tvrdý povrch a dlouhé běhy po asfaltu pro ně nejsou to pravé. Snaž se proto běhat na loukách, v lesích a na polních cestách. Tip: Mrkni na výběr bot na lesní cesty. Na nohy zvol trailové boty se vzorkem na podrážce, které tě podrží na nerovném a kluzkém povrchu. Oblékni funkční běžecké oblečení, které je prodyšné a odvádí pot od těla, protože i u canicrossu se pěkně zapotíš. Ideální jsou kraťasy, legíny a na tělo tričko. V případě horka nezapomeň na pokrývku hlavy či běžecké brýle a v zimě na nepromokavou běžeckou bundu.

Canicross_běh_se_psem

Začínáme s Canicroseem - Jak na to?

Máme pro tebe základní tipy pro tvůj canicrossový začátek. Nezapomeň, že běh s postrojem je pro pejska nová věc. Buď trpělivý/-á, netrestej ho a za každý úspěch ho náležitě pochval.

 • Povely - Povely jako sedni, čekej, lehni jsou základ. Pes z tebe musí mít respekt, vědět, kdo je jeho pán / panička, při běhu na volno se nezaběhnout a na zavolání přiběhnout zpět k tobě. V takovém případě se canicrossové povely se naučí raz dva. Je to důležité, zejména u velkých a těžkých plemen, jejiž neuposlechnutí by mohlo vést ke komplikacím jak pro tebe, tak okolí.
 • Zvyk na postroj - Postroj nejprve nasazuj na procházky či klusy bez vodítka, aby si na něj pes postupně zvykl. Poté začne postroj vnímat jako impuls k aktivitě, pohybu a zábavě.
 • Aplikace povelů při běhu bez postroje - Při procházce zkus popoběhnout a vyzkoušet canicrossové povely v praxi. Uvidíš, jak pes reaguje a na čem je případně potřeba zapracovat.
 • Krátké výběhy s postrojem - Na začátku běhej kratší běhy ve volném tempu, abyste se spolu synchronizovali. Pozoruj, jak se pes cítí a dej mu najevo, že je to zábava a vážíš si jeho přítomnosti. Psi jsou pyšná stvoření, která tento přístup ocení.
 • Skupinový trénink - Najdi si ve svém okolí běžeckou či canicrossovou skupinu, ve které budeš trénovat spolu s ostatními pejskaři. Panuje tam skvělá atmosféra a motivující prostředí jak pro tebe, tak pro psa.
 • Samotný běh - V plnohodnotném canicrossovém běhu by měl pes běžet vždy před tebou a táhnout tě. Toto “táhnutí” je pro psy přirozené už od pradávna - už několik staletí existují psí spřežení. Takže zpět ke kořenům!

Běh se psem můžeš pojmout jako výklus pro zábavu a relax, nebo jako regulérní trénink. Je jen na tobě a psím parťákovi, jaké tempo zvolíte. A jestli jsi běžecký začátečník, můžeš psa vytáhnout na indiánský běh, tedy střídání běhu a chůze. Psí parťák ti bude dělat milou společnost.

Canicross_závody_běh_se_psem

Běžecké závody v canicrossu

Není překvapením, že existují závody v cannicrosu a pořádají se velice často. I na klasických běžeckých závodech můžeš narazit na kategorii běh se psem. Každý si přijde na své - nejčastější a nejrychlejší tratě jsou v délce 5 - 7 km. Delší a vytrvalostní závody pak od 10 - 50 km.

Tak co, připraven/-a na nové běžecké zážitky se svým psím přítelem?