Každý pes miluje aktivitu. Některá plemena jsou vhodná pro krátké procházky, zatímco jiná se vyžívají v dlouhých či rychlých bězích. Seznam se s 10 největšími psími milovníky běhu:
1) Výmarský ohař
Výmarskému ohaři se někdy přezdívá “stříbrný duch”. Pochází z Německa a původně byl vyšlechtěn pro lov. V dnešní době je však zejména rodinným příslušníkem a skvělým běžeckým parťákem. Je velmi inteligentní, energický, přátelský, loajální a miluje pobyt venku.
Typ běhu, pro který se hodí: Dlouhý běh po silnici i v terénu, zvládne běžet rychle
2) Maďarský krátkosrstý ohař
Toto plemeno je synonymem pro energii a vytrvalost. Vyžaduje pohyb venku a proto velmi ocení společnou aktivitu, jakou je právě běh. Je milující, loajální a přátelský. Nebojí se vody, takže přírodní traily s ním budou velký zážitek!
Typ běhu, pro který se hodí: Dlouhý běh po silnici i v terénu, zvládne běžet rychle
Top4Running TIP: Do terénu obuj běžecké boty vhodné na lesní a nezpevněné cesty, které ti dodají spolehlivou trakci.
3) Německý krátkosrstý ohař
Velmi aktivní a všestranné plemeno, které miluje vodu. Můžeš s ním zdolávat dlouhé horské túry, ale také hodiny aportovat u vodní přehrady, do které může kdykoliv skočit. Je energický a soutěživý - připrav se, že se s tebou bude při běhu předhánět a vydá ze sebe maximum! Tenhle psí parťák tě dokáže vyhecovat k novému osobnímu maximu.
Typ běhu, pro který se hodí: Dlouhý běh po silnici i v terénu, zvládne běžet rychle
4) Australský ovčák
Australák je velmi aktivní a inteligentní plemeno. Byl vyšlechtěn pro práci na farmách a tím pádem má velkou vytrvalost. Vyžaduje pozornost a aktivitu každý den, takže společnými běhy mu uděláš velkou radost. Je oddaný, milující a ochranitelský.
Typ běhu, pro který se hodí: Delší běh spíše v terénu
5) Belgický ovčák
Velmi inteligentní pes překypující energií. Původně byl vyšlechtěn jako pastevecký pes. Jedná se o nadaného a ostražitého parťáka, který je mnohdy pravou rukou policie, armády, či celní služby.
Typ běhu, pro který se hodí: Delší běh po silnici i v terénu, zvládne běžet rychle
6) Border kolie
Border kolie je považována za nejinteligentnější plemeno vůbec. V minulosti se nejvíce využívala jako pastevecký pes. Vzhledem k její energii, učenlivosti a houževnatosti je vhodná na několik typů aktivity - agility, frisbee, hry s míčem a samozřejmě také běh!
Typ běhu, pro který se hodí: Delší lehký běh po silnici i v terénu, nejrůznější běžecké hry
7) Sibiřský husky
Huskyho můžeš znát z arktických oblastí a psích spřežení. A to jasně napovídá, že s tímto plemenem naberou nový rozměr právě zimní běhy. Má hustou srst, která ho chrání před mrazivými teplotami a v létě naopak dokáže odrážet teplo. Je hbitý, energický a velmi oddaný.
Typ běhu, pro který se hodí: Dlouhý běh po silnici i v terénu, zejména v zimě
8) Jack Russell teriér
Malý pes, ale spousta energie! Původně byl vyšlechtěn pro lov, ale dnes už jsou nepostradatelnou částí lidské smečky. Ale! Na gauč rozhodně nepatří. Jedná se o velmi energického, temperamentního a inteligentního psa, který má svojí hlavu. Občasná tvrdohlavost k němu prostě patří! Ale správná výchova a pozornost z něj dělá toho nejlepšího parťáka, kterého si můžeš přát.
Typ běhu, pro který se hodí: Delší lehký běh po silnici i v terénu, nejrůznější běžecké hry
9) Pudl
Jako vážně, pudl? No jasně! Pudl je velmi společenský, aktivní, čilý a dá se skvěle vycvičit. Kromě toho je oddaný a věrný, proto tě bude velmi rád následovat při tvém běžeckém tréninku.
Typ běhu, pro který se hodí: Kratší i delší běh po silnici i v terénu
10) Labradorský retrívr
Velmi oblíbené plemeno a není se čemu divit - Labrador je loajální, přátelský a inteligentní. Běh s ním je doslova jízda, protože má vysokou energetickou úroveň a vytrvalost. Ale neboj, přizpůsobí se i pomalému tempu. Dá se snadno vycvičit a miluje svého majitele. Tím pádem pro něj budou společné chvilky strávené během tou nejlepší částí dne!
Typ běhu, pro který se hodí: Delší běh po silnici i v terénu
Výše zmíněné rasy psů jsou rozdílné, ale dvě věci je spojují - mají spoustu energie a rády běhají. Tito psi se rychle učí novým věcem a dokážou se přizpůsobit. Můžeš si psa zapřáhnout do popruhů a vyzkoušet Canicross, nebo spolu jen běžet vedle sebe na volno (pokud situace dovolí a pes je vycvičen, samozřejmě) či na vodítku.
Toto však nejsou zdaleka všechna plemena, se kterými můžeš běhat. Ať už máš doma ohaře, aktivní čivavu, nebo voříška, přihlédni na jeho zdravotní stav a energii. Obuj běžecké boty, vyběhni a vyzkoušej, jak pes reaguje. V žádným případě ho ale do ničeho nenuť a netlač na něj.
Psí plemena nevhodná pro běh
Zatímco existují atletičtí psi, kteří mají běh doslova v genech, jsou tu i tací, pro které není běh ta pravá aktivita. A co hůře - může jim způsobit zdravotní problémy. O jaká plemena jde?
- Buldok: Buldoček je v dnešní době populární plemeno, ale běh není aktivita, která by pro něj byla z dlouhodobého hlediska vhodná. A to zejména kvůli jeho krátkému nosu a častým dýchacím problémům. Také mu moc nechutná vytrvalost a může se snadno přehřát, což pro něj může být nebezpečné.
- Mops: Další plemeno, které se pro běh nehodí kvůli krátkému čenichu. Je také náchylný k obezitě a vyšší hmotnost znamená větší zátěž pro klouby.
- Baset: Toto plemeno nevyžaduje běh jako jeho pravidelnou aktivitu. Jeho stavba těla - krátké nohy a dlouhé tělo - mu dlouhé či rychlé běhání ani neumožňuje.
- Jezevčík: I jezevčík má dlouhé tělo a krátké nohy, což mu může při nadměrné zátěži způsobit problémy se zády. Navíc se poměrně snadno unaví.
- Shih Tzu: Noblesní plemeno Shih Tzu není kvůli svým krátkým nohám a plochému obličeji stavěno na běh. Pes je také náchylný k dýchacím potížím, které se mohou cvičením zhoršit. Zkrátka, Shih Tzu tě po běhu šťastně přivítá a rád se s tebou rozvalí na gauči!
Našel si v seznamu svého psího parťáka a mrzí tě, že spolu nemůžete běhat? Nezoufej! Všechna plemena milují aktivitu se svým pánem a to znamená jediné - PROCHÁZKY! Choďte na procházky do města, parku či lesa.
Pamatuj, že vždy záleží na kondici a zdravotním stavu psa. Náš seznam psů je velmi obecný a vychází ze stavby těla, zdravotních omezení či původu plemene. Ale jak je tomu i u lidí - každý pes je jiný. Můžeš mít aktivního mopsíka, se kterým budeš běhat a skákat a zároveň nemocného huskyho, který potřebuje hlavně klid. Pokud chceš mít jasno, poraď se s veterinářem.