Zledovatělá silnice představuje riziko pádu a v zimních měsících se s ní setkáš velice často - jak namrzlý chodník při výběhu ve městě, tak ledovka či zmrzlé louže v lesích a na horách. Přinášíme výběr bot, ve kterých lze bezpečně běhat i po namrzlém a zasněženém povrchu.
Běžecké boty s hřeby či nesmeky
Častým řešením jsou boty s hřeby nebo nesmeky. Boty s hřeby jsou speciální druh obuvi, podobné trailové. Mají do podešve zabudované kovové hřeby, které stabilně drží i na zmrzlém povrchu. V případě nesmeků se jedná o protiskluzové návleky s kovovými hřeby, které si nasadíš na běžeckou botu. Zamezí uklouznutí, ale na druhou stranu snižují funkčnost běžecké boty, zvyšují hmotnost obuvi a nejsou vhodné na přeběhy po tvrdém povrchu. Proto je obouvej pouze do horských a mrazivých podmínek, určitě nejsou vhodné na každodenní běhy či tréninky.
Poslouží ti i trailové boty
Vystačíš si však i s kvalitní trailovou obuví. Díky agresivnímu vzorku na podrážce tě podrží ve sněhu, mokru a budeš jistější i na zledovatělém povrchu. Nepromokavé svršky či membrána Gore Tex udrží tvá chodidla v suchu po celou dobu běhu a to bez úkoru na prodyšnost.
5 tipů na běžecké boty na zimu, do sněhu a ledu!
1) INOV-8 Roclite GTX
Tento model je vhodný jak na zamrzlé, zasněžené, tak i blátivé povrchy. Modely z této kolekce patří mezi všestranné krosovky, které si díky dokonale univerzální podešvi poradí jak s kluzkým asfaltem, tak s bahnem nebo sněhem. Díky membráně Gore Tex, která je obsazena po celém obvodu svršku, zůstanou tvá chodidla v suchu. Podešev je i zde s příměsí grafenu pro optimální poměr mezi přilnavostí a odolností podešve. Středně vysoké tlumení je komfortní pro dlouhé běhy a zároveň dostatečně vnímavé a stabilní pro udržení kontroly v technickém a nepředvídatelném terénu.
2) Salomon Speedcross Gore Tex
I oblíbené Speedcrossy disponují membránou Gore Tex. Díky ní můžeš využít plný potenciál této vynikající trailové boty i ve sněhu, kluzku a mokru. Podešev Mud Contagrip® se postará o maximální přilnavost, konstrukce Sensifit™ podrží tvou nohu v botě stabilně, ale zároveň pohodlně a směs EnergyCell™+ v mezipodešvi poskytne unikátní návratnost energie.
3) Nike React Pegasus Trail Gore Tex
Okřídlený kůň z dílny Nike má kromě silniční verze i tu trailovou a navíc také s nepromokavou membránou Gore Tex, která je vhodná právě na mokré a sněhové výběhy. Podešev s menším množstvím gumy ti umožní plynulé přechody ze silnice do terénu a spolu s výrazným vzorkem se postarají o skvělou trakci na tvrdém i nezpevněném povrchu. Užívej si legendární pohodlí modelů Pegasus i v nepříznivých sněhových podmínkách!
4) Mizuno Wave Rider GTX
Další model s membránou Gore Tex, který udrží tvá chodidla v suchu. Agresivní podešev ti poskytne vynikající přilnavost a ty tak můžeš běžet navzdory sněhu či dešti. Lehká mezipodešev U4iC zajišťuje optimální tlumení a zároveň ti umožní vyvinout vysokou rychlost. Díky technologii SmoothRide bude tvůj přechod z dopadové do odrazové fáze plynulý a ničím nerušený.
5) The North Face Flight Vectiv
Do vysoké sněhové pokrývky obuj tuhle nepromokavou trailovou botu. Svršek je vyroben s prodyšnou a nepromokavou technologií FUTURELIGHT™, která je navíc zesílena odolným vláknem Spectra®. Velkou výhodou jsou návleky na zip, které ochrání kotníky a Achillovu šlachu i ve vyšším sněhu. Díky kombinaci 3D desky z uhlíkových vláken, kolébkové mezipodešve a podešve SurfaceCTRL™ dokážeš v terénu využít maximum energie. Navíc tě podešev podrží na všech površích.
Také na běžeckých ponožkách záleží. Malý kousek, ale zásadní funkce! Umocňují komfort, odvádějí pot, drží chodidlo a prsty na místě, čímž zabraňují tvorbě puchýřů.
Tip: Jak se správně obléct na běhání v zimě?
Tak jo, tipy na běžecké boty do zimy znáš. Na co ale ještě myslet před výběhem do mrazu a sněhu?
- Funkční oblečení - Jak se obléct do deště, sněhu a mrazivých teplot? Oblékni zimní běžecké oblečení a vrstvi. Jak na to? Základní vrstvu tvoří triko s dlouhým rukávem, mezivrstvu mikina, svrchní vrstvu běžecká nepromokavá bunda a na nohy oblékni zateplené legíny. Řiď se dle venkovní teploty a svých pocitů. Nezapomeň však, že se při běhu zahřeješ a zpotíš, proto se vyvaruj přílišnému nabalení a vol oblečení z funkčních materiálů.
- Rozehřátí před během - Toto byl měl být základ za každého počasí, ale při venkovní teplotě okolo nuly je to opravdu nutnost. Rozkruž klouby, dej si cviky z běžecké abecedy a pár rovinek na zahřátí. Uvidíš, že se ti poběží mnohem lépe! Za zkoušku to stojí, ne?
- Nasaď klidné tempo - Pokud se zrovna nepřipravuješ na běžecký závod, vyběhni v klidnějším tempu. Tělo se lépe aklimatizuje na chladný vzduch a zároveň si můžeš otestovat zmrzlý a zasněžený povrch.
- Nezapomeň na pitný režim - Ač to není na první pohled tak zřejmé jako v létě, i v zimě lidské tělo potřebuje během výkonu dostatek tekutin. Proto s sebou vezmi na delší běhy vodu, kterou si můžeš uložit třeba do běžeckého batohu.
Nevzdávej se běhu v mrazivém počasí a užívej si sněhové scenérie s Top4Running!