END OF SEASON SALE! Vyber si ze 5500+ zlevněných produktů -- days --:--:-- Kup teď
Trailové boty vhodné na turistiku a chůzi po horách

Trailové boty vhodné na turistiku a chůzi po horách

11. 1. 2023 8 min. čtení

Plánuješ horskou túru nebo výšlap a nevíš, co obout za boty? Těžké pohorky nech doma, raději sáhni po trailových botách. Jsou lehké, pohodlné a podrží tě. Přečti si naše tipy!

Krásná příroda, dechberoucí výhledy, pobyt na čerstvém vzduchu. Horská turistika patří mezi oblíbené volnočasové aktivity. Batoh sbalený, oblečení připraveno, ale co boty? Poradíme ti! Je jedno, zda se chystáš na hodinovou procházku, nebo celodenní túru. V případě chůze po horách jde zejména o vytrvalostní pohyb na nerovném povrchu. Proto ti nejlepším parťákem bude

TRAILOVÁ BOTA URČENA NA DELŠÍ VZDÁLENOSTI

A tady je několik důvodů proč:

  • Přilnavost - Horský terén je různorodý a místy velice nevyzpytatelný, proto potřebuješ botu se vzorkem na podrážce, který podpoří tvou stabilitu a zmírní riziko pádu. Trailové boty navíc zvládnou i sníh a led, takže na zimní túry po českých horách nejsou vždy nezbytně nutné nesmeky.
  • Lehkost - Největší výhodou trailových bot oproti pohorkám je jejich nízká hmotnost. Nechceš přece kromě batohu na zádech tahat zátěž i na nohách!
  • Tlumení nárazů a komfort - Tlumicí pěny jsou zásadním faktorem pro pohodlí i na dlouhých vzdálenostech. Ocení to jak tvá chodidla, tak především klouby, vazy a šlachy.
  • Odolnost a zároveň prodyšnost - Bytelná konstrukce boty zamezí oděrům a prodyšné materiály na svršku se postarají o optimální cirkulaci vzduchu.

Top4Running TIP: Pokud venku aktuálně nepanuje průtrž mračen, nenech se připravit o horské dobrodružství kvůli počasí! Na vlhký, blátivý či zasněžený povrch obuj trailové boty s membránou GORE TEX, která zajistí nepromokavost a zároveň chodidlo nezapaří.

Každému vyhovují jiné typy bot a někdo na pohorky nedá dopustit. Nech se však inspirovat trailovými boty a užívej si lehký krok i v nadmořské výšce. Za Top4Running doporučujeme těchto 5 značek a modelů!

1) Altra Lone Peak

Modely značky Altra jsou známé pro svůj nulový drop - tedy nulový rozdíl mezi patou a špičkou, což chodidlu umožní přirozený došlap. Odolná podrážka MaxTrac™ s nakloněnými výstupky TrailClaw™ tě podrží v horském terénu, ale zároveň ti příjemné materiály uvnitř dodají dostatečné pohodlí. Na tento typ bot je potřeba si zvyknout, ale jsme přesvědčení, že jakmile Altru jednou obuješ, už nebudeš chtít jinak!

Pánské Dámské

Další modely Altra vhodné na horské túry: Altra Olympus (vysoká míra tlumení), Altra Superior

Altra_Lone_Peak

 

2) Inov-8 Trailfly

Na opravdu dlouhé (i několikadenní) túry obuj model Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max. Podešev TRAILFLY slibuje špičkový grip a pěna G-FLY s grafénem tlumí nárazy i po několika desítkách kilometrů. Chodidlo uvnitř boty sedí pevně, spolehlivě, ale zároveň komfortně. Použité materiály kombinují prodyšnost, nízkou hmotnost a odolnost. Díky široké konstrukci oceníš dostatek prostoru pro prsty a přirozenou práci příčné klenby. Technologie ADAPTER FLEX (10 mm hluboký zářez ve střední části tlumení) radikálně zvedá flexibilitu celé boty a tím i její schopnost vnímat terén.

Pánské Dámské

Další modely Inov-8 vhodné na horské túry: Inov-8 Parkclaw, Inov-8 Roclite (špičková podrážka, nižší míra tlumení)

inov-8_trailfly

 

3) la sportiva Akasha

Dlouhé vzdálenosti na horách ti pomůže zdolat i model značky la sportiva - Akasha II. O měkký došlap se postará mezipodešev Cushion Platform™ a plynulý krok zajistí podešev Trail Rocker™. Chodidlo v botě krásně sedí, pata je stabilně usazena a kotníku je dopřána flexibilita, což slibuje maximální pohodlí a sebejistotu jak na suchu, tak na bahnitém povrchu či kamenech.

Pánské Dámské

Další modely la sportiva vhodné na horské túry: la sportiva Tempesta GTX (do mokra a sněhu, možnost integrace kovových hřebů na zledovatělý terén - nutno dokoupit samostatně), la sportiva Akyra (na lehkou turistiku, dostupná i GTX verze)

la_sportiva_akasha

4) Asics Fuji Speed

Ač má tato bota v názvu slovo rychlost (speed), je určena zejména na delší tratě, takže ji s klidným srdcem můžeš obout na horský výšlap. Přilnavost ti zajistí podešev ASICSGRIP™ a propracovaný svršek Nexkin zvyšuje odolnost boty proti oděrům kameny a kořeny. A proč tedy to “speed” v názvu? Tento model je inspirován závodními modely Asics a obsahuje desku Pebax i technologii GUIDESOLE™. Tyto technologie podporují hladký výstup i plynulý sestup i v těch nejnáročnějších terénech.

Pánské Dámské

Další modely Asics vhodné na horské túry: Asics Fuji Lite, Asics Gel-Trabuco

Asics_fujispeed

5) Nike ZoomX Zegama

I Nike disponuje několika modely, které tě podrží při horské túře. Mezi oblíbence patří například model Nike ZoomX Zegama. Podešev Nike ZoomX ti dodá jistotu a stabilitu, ať už šlapeš vzhůru kamenitou strání, nebo prudce klesáš po zrádně kluzké stezce. Samozřejmostí je odolný svršek spolu s příjemným vnitřkem a chytře umístěné návleky kolem kotníků chrání před odlétávajícími kamínky.

Pánské Dámské

Další modely Nike vhodné na horské túry: Nike Pegasus Trail (dostupná i GTX verze), Nike Air Zoom Terra Kiger

Nike_zoom_x_zegama

Praktické tipy, jak vybrat správnou botu:

  • Vhodná velikost a šířka - Chodidla během dlouhé túry napuchnou a budou potřebovat více prostoru. Proto vol o 1 - 2 velikosti větší botu, než běžně nosíš a v případě potřeby i boty se širší konstrukcí.
  • Univerzální správná bota neexistuje - Pamatuj, že každý člověk má jiné potřeby a preference, proto bude pojem “správná bota” znamenat pro každého něco jiného. Choď, zkoušej a pozoruj, jak se v botě cítíš.
  • Botu si vyzkoušej - Než najdeš TU SVOU botu, tak doporučujeme vybraný model pro jistotu vyzkoušet. Můžeš využít také naši Top4Running prodejnu v Praze na Náplavní, kde ti s výběrem rádi poradíme!

Vybav se na horskou túru s Top4Running!