Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem
Rozběhni To: Co jíst před a během běhu

Rozběhni To: Co jíst před a během běhu

27. 1. 2020 5 min. čtení

Ladíš svou běžeckou formu, tréninky mají řád a směřují k vysněnému cíli? Jasné je jedno: “Poctivý trénink je základ úspěchu.” Samotný fyzický trénink ale není vše. Stejně důležitou část tvoří také strečink, regenerace, spánek a samozřejmě výživa.

Běh je výjimečný. Zapojuje se při něm komplexně celé tělo. Každým krokem dochází k nekonečnému množství opakovaných odrazů a dopadů. V pohybu je tak i celá trávicí soustava. To je hlavní důvod, proč zrovna u běžců hraje výživa významnou roli. 

Proces trávení potravy a přeměny v energii funguje nepřetržitě. Nemůžeme tedy vyčlenit stravování před během, ale musíme se zaměřit na naše celkové stravovací návyky. Předešlé hříchy už těsně před startem prostě nesmažeme. 

1. pravidlo: “Záleží na celkovém způsobu stravování. Správnou výživou před startem předešlé hříchy nesmažeš!”

Tvorba energie je chemický děj, kde základním zdrojem energie jsou sacharidy. Nebýt sacharidů, nemohlo by se ani nastartovat následné využívání tuků jako zdroje energie. Je tedy zřejmé, že svou velkou úlohu sehrávají již před během. Sacharidy však musíme rozlišovat. Cukr (cukrovinky), základní glukóza, jsou rychlým zdrojem energie, který nám sice rychle dodá energii, ale také rychle zmizí. Jak rychle příjde, tak rychle odejde. Tento efekt, rychlého poklesu cukru v krvi, může při sportu způsobit pěknou krizi. Důležité je tedy sacharidy správně nakombinovat. Čím delší běh tě čeká, tím se více zaměř na polysacharidy. Klasické cukry zařaď až těsně před výběhem.

Jak to vypadá v praxi? Jako větší jídlo před výběhem zvolíme například těstoviny s rajčatovým protlakem a trochu sýru, ovesnou kaši s ovocem, rýži s kouskem dietního masa (kuřecí, krůtí, králičí,..). Před výběhem pak sáhni už po jednoduchých sacharidech, které tě nakopnou a povzbudí. Doporučuji energetický gel, energy shot. Pro efekt většího nakopnutí klidně energy gel obohacený o kofein.

Isostar

2. pravidlo: “Upřednostni komplexní sacharidy. Jednoduché sacharidy zvol před výběhem.”

Nesmíme zapomínat ani na pitný režim. Zvlášť v zimních měsících je to problém, protože studené počasí nám snižuje pocit žízně. Lidské tělo je z přibližně 75 % tvořeno vodou. Zde je jasné, že základ pitného režimu by měla tvořit voda. Při velkém výdeji odchází společně s vodou i minerály. Tady je pak prostor pro iontové nápoje. Jejich složení je optimalizováno tak, aby dodalo právě ty minerály, které vypotíme. Neváhejte a do svého plánu je zařaďte. Pravidelným doplňováním minerálů se vyhneme nejen křečím, ale i dalším komplikacím.

3. pravidlo: “ Nezapomínej na pitný režim. Pij hlavně vodu, před a během běhu pak iontový nápoj!”

Výživa během běhu je hodně individuální. Odvíjí se od toho, na co jsme zvyklí, jak své tělo vytrénujeme a v neposlední řadě na okolních podmínkách a typu běhu. Je dobré si zvážit, jak dlouho zvládnu podávat daný výkon bez příjmu energie. U někoho to může být 10 km, u trénovaných jedinců klidně i půlmaraton. Perfektním nakopávačem jsou však energetické gely, energetické tablety a samozřejmě pravidelné doplňování tekutin ve formě iontového nápoje. Příjem suplementů musí být pravidelný, abychom zamezili energetické krizi. Například při 20 km závodě  doporučuji každých 5 km iontový nápoj a na 8 km a 16 km energetický gel (tabletu). Na dlouhých tratích pak můžeme zařadit i energetickou tyčinku.

4. pravidlo: “Běhěm běhu zvol zdroj energie v takové formě, která tvému žaludku svědčí nejlépe”

BĚHU ZDAR!
Jana Olejníčková

Být členem Top4Running Club se vyplatí

S námi budeš vždy rychlejší. Přidej se do našeho věrnostního programu a čerpej spoustu skvělých výhod.

Přidej se do klubu