Test Salomon S-LabSense 3 Ultra: Láska na první došlap
Změna je setrvalý stav. A když se začnete nudit, je změna nutná. A mně jednoho dne začalo vadit, že mám většinu tratí oběhaných až do zblbnutí a že už to prostě není ono. Byl čas se vydat tam, kam jsem se ještě nevydal - na závody do terénu. Proto jsem neváhal, a když se objevila možnost koupit balíček všech závodů v seriálu SalomonTrailRunning Cup, udělal jsem to. Jedná se o seriál osmitrailových závodů po celé ČR za cenu 1500 Kč komplet balík. Startovné na jeden závod vychází na 187,50 Kč, a to je cena více než příznivá. Akorát tak další důvod, proč udělat změnu, kterou jsem už nutně potřeboval. Během prvních závodů celého seriálu mi začalo být jasné, že změna druhu závodů nebude jediná a budu potřebovat i jiné boty, pořádné trailovky. A když se bavíme o trailových botách, nevybavím si žádnou jinou značku než Salomon. A když Salomony, tak něco z jejich závodní třídy S-LabSense. Konkrétně jsem si vyhlídl Salomon S-LabSense 3 Ultra. Je to unikátní lehká bota s bezešvou konstrukcí svršku aminimálním dropem 4mm (pata 13 - špička 9mm). V popisu to znělo hustě a byl jsem zvědavý na realitu. Už dřív mi padly do oka a říkal jsem si, že bych si je koupil, kdybych běhal terény, což jsem dřív nedělal, ale teď už bylo vše jinak. Nejdřív jsem si je ale chtěl vyzkoušet a vědět, jak mi bota sedí na noze, a proto jsem se vydal do nedávno otevřené běžecké speciálky Top4Running v Náplavní ulici, kde mají mimo jiné ty nejlepší kousky od Salomonu.
Nejvíce mě zaujalopatentované šněrování Quicklace, které je rychlé, spolehlivé a hlavně se nepovoluje. Místo vázání tkaniček jen zmáčknete jezdce a zatáhnete. Tkanici následně smotáte do připravené kapsičky na vrchní straně jazyku od bot a můžete vyrazit. Nehrozí vám, že zavadíte o klacík a natáhnete se jak široký tak dlouhý, a kdyby se vám přetrhly, dají se koupit originál za cca 200 Kč. Náhradní tkaničky by měla mít každá prodejna, kde koupíte boty od Salomonu. Celkově bota vypadá perfektně a bezvadně mi sedí. Po chvilce testovacího běhání na tartanové dráze přímo uvnitř prodejny si odnášímsvé nové terénní zbraně na pokladnu.
Hned co to šlo, jsem skočil do S-Labů a šup směr Prokopák testnout, co umí na šutrech. Po chvíli běhu jsem si uvědomil, že jsem zapomněl na běžeckou abecedu, ale aspoň jsem se dobře zahřál. Tak šup lifting, skipping, zakopávání a kotníky. Každý prvek 3x+10m minimálně a chvíli na to už mizím z asfaltu kolem hřbitova, kde je lesík a skoro kolmý sešup po kamenité “cestě”. Tady to pouštím, co to jde, ale tentokrát jdu ještě trochu nejistě. Ale S-Laby drží a velmi dobře v nich cítím podklad, což se pozitivně odráží na běhu. Neztrácím tolik energie na dorovnávání terénních nerovností. No, čekal jsem, že inženýři ze Salomonu to budou mít vychytané. U vývoje se inspirovali i lyžováním a přenesli knowhow do bežeckých bot. Vzal jsem to po kostkách, které skoro nevnímám, pak na štěrk a šup přes cestu, dál krátké stoupání po asfaltu. Je vidět, že speciální materiál podešve Contagrip® opravdu funguje.Nic vražedného, ale jsem rád, když v půli kopce otáčím po panelce do lesa, ať poznám zač je toho S-LabSense 3 Ultra. Je mi jasné, že tohle je super rychlá a lehká závodní bota. Pokud běháte v terénu na čas, tahle bota jen podtrhne vaše snažení.
Chvíli na to parkuji na kopci na Dívčím hradě a rozhlížím se po Praze. Zcela výjimečně mám s sebou mobil a dělám několik fotek. Za chvíli uvažuji, jak si udělat selfíčko s botama, ale stejně rychle ten nápad zahazuji a nechávám k realizaci jiným jogínům. Běží se dál. Pomalu se do nich začínám zamilovávat a zvykat si na ně. Myslím, že jsem získal to, co mi na bězích v terénu chybělo. Pořádná opora pro špičku, lehkost a díky konstrukci těla i ochranu pro špičku a nárt. Zejména u seběhu občas od noh odstřelují kameny a několikrát jsem si takto nechtěně nakopnul nárt nebo palec. Tohle S-Laby dobře eliminují. Díky těmto technickým vymoženostem se můžu pohybovat dost rychle a přitom jistě. S-Laby váží 230 g. Pro srovnání Nike Free 5.0 mají 223g, když se bavíme o pánské velikosti 8 US. Když jsem je v obchodě zkoušel vážit v rukou, nepoznal jsem, které jsou těžší. Pro delší ultra závody je to ideál, moc toho zbytečně nepotáhnu. Zároveň jsou hodně vzdušné, oceníte v dlouhých letních trailech, protože si neupečete chodidla. U štafetových závodů, jako je Vltavarun, je to hodně znát, když máte třetí úsek a celkově u trailů kdekoli nad 21 km to oceníte rovněž.
Následuje úsek několika rychlých zatáček a menší porce schodů za můstkem. Myslím, že kdyby na S-laby přidělali mačky, výsledek by byl stejný. Nepodjíždí a kde nohu zapíchnu do země, tam ji najdu, než se to rozhodnu změnit. To je asi přesně to, co chcete od boty do terénu.U super tajného vojenského areálu v Prokopském údolí, o kterém všichni víme, že tam je, ale nikdo neví, co v něm je, jsem hledal chvíli velkou louži, která je zde celoročně. Ale letošní sucho dalo zabrat i tomuhle mini rybníčku. Kde nic, tu nic. Běžím se ještě trochu proběhnout po lese, než to otočím domů. Tréninkový plán na dnešek nakázal 10 km v aerobnímpásmu + 1 km stupňovaně s výklusem a protažením. Teď už jsem skoro na polovině. Doběhl jsem k úseku s asfaltem. Jak ošklivě mi to najednou znělo a proto po pár stech metrech odbočka do lesa a po pěšince cestou necestou, přes kořeny a větvě. Teď oceňuji absenci klasických tkaniček a jsem rád za Quicklace vázání. Napálil jsem to, co to šlo, a nemáte ponětí, jak jsem si v tuto chvíli užíval. A najednou koukám, že jsem zpět na vyhlídce a domů už mě čeká jen rovnější pěšinka. Závěrečný stupňovaný km mi vyšel přesně do toho pruťasu, co jsem ho sbíhal na začátku, ale teď byl směr běhu opačný. Ne, nezastavíš, i kdybys musel. Hop, jsem na hoře a nutno přiznat, že jsem v tom až po uši. Běžeckou terminologií řečeno po kotníky. Na terén mám novou lásku a jmenuje se Salomon S-Lab Sense 3 Ultra. Teď ještě vyklusat a protáhnout.
Celkově musím říct, že je to lehká bota, prodyšná s pevným tělem, která v terénu sedí jak přibitá a přitom v ní stále dobře cítím terén, aniž bych podléhal tlaku na změnu tempa. Už při běhu se díky výhodám, které mi nabízí, cítím méně unavený. Zakyselení svalů je menší, proto mě nepálí tolik stehna. Samozřejmě když není natrénováno, tak to za vás ani tyhle boty neuběhnou, ale progres cítím už po prvních 12 km. Myslím, že kdyby Ferrari chtělo vyrábět offroady, inspiruje se u S-Labu. Dokonalejší a pohodlnější pro pohyb v terénu už je pak snad jen horská puma a KillianJornet. Teď si s odstupem času říkám, že budu potřebovat do terénů na závody i batoh a nějaké další vybavení. Když koukám do katalogu Salomonu, říkám si, kdy že už bude ten Ježíšek?
PS: Posledním letošním závodem ze série SalomonTrailRunningCupu je osmikilometrový běh Přes motolské jamky v neděli 1. listopadu. Já určitě poběžím a vy můžete také. Stačí koncem října sledovat facebook Top4Running a můžete mít startovné zadara.
Článek vznikl ve spolupráci s běžeckým nadšencem, trenérem běžecké skupiny Jedi Runners a blogerem Honzou Slavíkem.