Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem
Běžecká sluchátka: Jak je vybrat a tipy na bestsellery

Běžecká sluchátka: Jak je vybrat a tipy na bestsellery

11. 5. 2023 6 min. čtení

Hledáš ta správná běžecká sluchátka pro poslech své oblíbené hudby, podcastu nebo audioknihy? Máme pro tebe několik osvědčených tipů!

Modelů, tvarů a typů sluchátek je na trhu až až, proto máš jedinečnou příležitost zjistit, jaká vyhovují právě tobě. V tomto článku ti pomůžeme s výběrem a dáme tipy na konkrétní běžecká sluchátka.

Vlastnosti sluchátek na běhání

Nad čím se při výběru sportovních sluchátek zamyslet? Máme pro tebe základní charakteristiky, které si detailně rozebereme.

  • Drátová, nebo bezdrátová?
  • Pecky, špunty, sluchátka za uši, nebo velká sluchátka přes hlavu?
  • Voděodolné vůči potu či dešti
  • Pohodlí na prvním místě

1) Drátová nebo bezdrátová sportovní sluchátka? 

Jedna z prvních otázek, kterou si pravděpodobně před koupí položíš. Pojďme si uvést výhody a nevýhody jednotlivých typů.

  • Drátová sluchátka: Mají jasnou výhodu, co se týče ceny, která je zásadně nižší, a výdrže baterky - respektive žádnou baterii nemají, tudíž tě nikdy nepotká ten nepříjemný moment zjištění, když jsou sluchátka vybitá. Mezi nevýhody patří málo funkcí a zejména motající se dráty, které ti při běhu mohou překážet.
  • Bezdrátová sluchátka: Mezi jejich výhody patří větší pohodlí, vyšší kvalita zvuku, nepřítomnost drátů a také několik rozšířených funkcí - například mikrofon, potlačení okolního hluku či možnost přepínání a stopování zvuku. Mezi jejich nevýhody patří nutnost nabíjení, dojít baterky ti totiž mohou i uprostřed tréninku. Mnoho výrobců však bezdrátová sluchátka dodává ve speciálních nabíjecích pouzdrech, kam je uložíš a ony se poměrně rychle nabijí. Pozor, pouzdro je také potřeba pravidelně dobíjet.

Omrkni běžecká sluchátka

2) True wireless sluchátka, s kabelem za uši, nebo přes hlavu?

Zvolit skutečně bezdrátová sluchátka, tzv. true wireless, ty s kabelem za ušima pro jistotu nebo velká sluchátka přes hlavu? Zde je to především o pocitu a vlastní preferenci.

  • Pokud preferuješ true wireless, pravděpodobně sáhneš po tzv. peckách či špuntech. Doporučujeme ti například bezdrátová sluchátka SONY. Pohodlně padnou do uší, drží na místě při pohybu a doručí ti jedinečný hudební zážitek.
  • Ta s kabelem zajišťují “pocit bezpečí, že nevypadnou” a tlačítkové ovládání. To ti poskytnou například sluchátka Shockz s titanovým rámem okolo týlu.
  • Dalším typem jsou velká sluchátka přes hlavu, která však nejsou čistě běžecká, ale spíše lifestylová. Jejich výhodou je design a to, že na hlavě vypadají zkrátka dobře. Ale co se týče praktičnosti, tak převažují nevýhody - sluchátka při běhu nedrží na místě, sjíždějí z uší a mohou spadnout z hlavy.

3) Pozor na vlhkost a pocení

Slaný stékající pot nebo vlhkost pod běžeckou čelenkou může na sluchátka působit agresivně. A co si budeme povídat, ani tobě by se nelíbilo, kdyby ti kvůli tomu přestala sluchátka fungovat. Vyber si proto kvalitní model - ryze sportovní, nejlépe voděodolnou (označení IPX) variantu se silikonovými náušníky. Pamatuj, že z hygienického hlediska není vhodné sluchátka půjčovat jiným lidem.

4) Pohodlí a žádná bolest uší

Sportovní sluchátka by tě neměla v uších tlačit a způsobovat bolesti boltců, nebo dokonce hlavy. Proto výrobci do balení přidávají několik velikostí náušníků, aby sis mohl/-a velikost nastavit dle svého ucha. 

Vyber si sluchátka na běhání

sony_běžecká_sluchátka_bezdrátová

Recenze sluchátek Sony LinkBuds S

A protože nás hudba, podcasty či audioknihy v uších při běhu baví, požadujeme co nejlepší poslech a kvalitu zvuku. Mezi naše favority se aktuálně řadí bezdrátový model LinkBuds S od značky Sony, na který jsme vytvořili obsáhlou recenzi. Zde je malá ochutnávka

“Sluchátka mě velice mile překvapila. Oproti modelu Sony WF-SP800N, se kterým jsem nyní běhala téměr dva roky, jsou tyto menší, lehčí a skvěle drží v uších. Zvuk je z nich parádní a možnost přepnutí noise-cancelling modu je za mě top (především v práci).” Iva (@iva_runstheworld)

Od sluchátek vyžaduji, aby spolehlivě držela v uchu, byla pohodlná, kvalitně hrála, lehce se ovládala a abych je nemusela často nabíjet. Tato vše splňují. Pokud máš podobné preference, s LinkBuds S si budeš rozumět. Sony je zkrátka zárukou kvality, vyzkoušeno na vlastní uši!” Sabča (@sabina.pazd)

Celá recenze Sony LinkBuds S

Oddej se hudebnímu opojení s Top4Running.


PRODUKTOVÉ RADY