Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem
Jak správně šněrovat běžecké boty a proč na tom záleží?

Jak správně šněrovat běžecké boty a proč na tom záleží?

9. 6. 2023 9 min. čtení

Způsobů vázání tkaniček je nespočet. Ale neboj, máme pro tebe tři základní a jednoduché varianty. Jak si běžecké boty zavázat a proč je šněrování tak důležité?

Určitě už víš, že výběr správné obuvi je pro běhání zásadní. Ale napadlo tě někdy, že záleží také na šněrování běžeckých bot? Způsob vázání tkaniček má vliv na tvé pohodlí, stabilitu, ale i výkon. Mrkni se s námi na umění správného šněrování běžeckých bot a zjisti, proč má tak velký význam.

Typy šněrování běžeckých bot

Existuje mnoho variant šněrování běžeckých bot, ale my pro tebe máme tři základní způsoby, které řeší nejčastější běžecké nepříjemnosti - puchýře, těsný nárt či nedostatek prostoru v oblasti prstů.

Varianta 1) Vysoký zámek neboli “heel lock”

Hodí se v případech, kdy ti v botě neustále klouže pata a objevují se na ní puchýře. Šněrování ve stylu "heel lock" zabrání nežádoucímu pohybu nohy v botě. Tím pádem se sníží tření, které způsobuje puchýře a otlaky. Jak na to?

  1. Šněruj boty obvyklým křížovým vzorem až k předposlednímu očku.
  2. Poté provlékni tkaničku posledním očkem tak, aby tkanička vyjela na vnitřní straně boty a vytvořila smyčku mezi posledními dvěma očky.
  3. Na závěr překřiž tkaničky, prostrč je vytvořenými očky a pevným tahem zajisti botu kolem nohy. Poté boty zašněruj jako obvykle.

heel_lock_šněrování

Varianta 2) Rovnoběžka

Pokud máš pocit, že jsou ti boty v oblasti nártu příliš těsné, může ti pomoci šněrování ve stylu “rovnoběžky". To rovnoměrně rozděluje tkaničky a zajišťuje tak větší pohodlí.

  1. Šněruj boty paralelním způsobem tak, že vynecháš střídavá očka pro každou tkaničku. Tkaničku vedeš po straně oček, aby se snížili tlak.
  2. Poté boty zašněruj jako obvykle.

V případě, že ani po změně šněrování nepocítíš změnu, ujisti se, že boty odpovídají tvaru, typu, velikosti a šířce tvého chodidla.

Top4Running TIP: Stav se na naši Top4Running prodejnu v Praze na Náplavní, kde ti uděláme diagnostiku došlapu a doporučíme vhodnou běžeckou obuv!

šněrování_běžeckých_bot

Varianta 3) Více prostoru pro prsty

Tvoří se ti černé nehty na nohou a cítíš bolest v prstech? Pak vyzkoušej tuto techniku šněrování, která zvedá oblast prstů a dává jim více prostoru.

  1. Začni šněrovat od očka u palce k očku nahoře na opačné straně - tak, aby šněrování šlo diagonálně přes celou botu.
  2. Druhou tkaničkou zajisti, aby byla asi o 10 cm delší než první tkanička, a překřiž ji přes všechna očka.
  3. V horní části tkaničku zašněruj jako obvykle.

zavazování_běžeckých_bot

Systém rychlošněrování Quicklace

Systém rychlošněrování a kapsu na tkaničky využívá například značka Salomon už více jak 10 let. Nejedná se o klasické bavlněné tkaničky, ale o speciální a zjednodušenou formu šněrování Jak systém Salomon Quicklace System zavazovat?

  • Pomocí tkaniček rovnoměrně utáhni každé "rameno" kolem nohy, přičemž kapsa na tkaničky nesmí být překážkou, abys k ní měl/-a stále přístup.
  • Tkaničku pevně přitáhni posunutím "přezky" dolů k noze, dokud nebude tak pevná, jak požaduješ.
  • Přebytečnou část tkaničky a přezku zastrč do kapsy na jazyku boty.
  • Vyběhni!

salomon_běžecké_boty_quicklace

Proč je šněrování běžeckých bot důležité?

Na detailech záleží. Přesně tato věta se dá použít ve spojitosti se šněrováním běžeckých bot. Jestliže si osvojíš svůj správný styl zavazování, vytěžíš z něj několik zajímavých benefitů. Pojď se na ně podívat!

1) Dosažení maximálního pohodlí

Hlavním důvodem, proč správně šněrovat běžecké boty, je staré dobré pohodlí. Chceš mít přeci při běhu nohy jako v bavlnce! Jestliže je bota moc utažená, při běhu tě může brnět, či bolet. Na druhou stranu, pokud není dostatečně dotažená, noha má tendence k nestabilitě.

2) Optimální stabilita chodidla

Jak jsme psali výše, šněrování má vliv na stabilitu nohy v botě. Pokud je chodidlo v botě pevně zavázáno, snižuje se pravděpodobnost nechtěného sjíždění nohy a s tím spojených zdravotních komplikací - například puchýřů či velmi častého vyvrknutí kotníku.

3) Řešení specifických potřeb chodidel

Různé techniky šněrování poskytují komfort běžcům se specifickými potřebami či problémy. Například běžci s úzkými chodidly mohou použít techniku "heel lock” (vysoký zámek), která zabraňuje klouzání chodidla dopředu. Pro ty, kteří mají široká chodidla, je vhodné šněrovat způsobem, který vytvoří více prostoru v oblasti prstů. Poznej svá chodidla a zkus se šněrováním experimentovat! Díky tomu poznáš, jaký styl ti vyhovuje a pohodlí při běhu nabere nový rozměr.

nike_vaporfly_běžecké_boty

4) Přizpůsobení pro daný typ běhu

Ne všechny typy běhu vyžadují stejnou intenzitu šněrování. Uvedeme si příklad, jak to může vypadat v praxi. Pokud patříš mezi trailové běžce, vyzkoušej systém "heel lock" - ten zajistí bezpečné uchycení nohy na nerovném povrchu. Na druhou stranu, silničním rychlíkům a sprinterům bude pravděpodobně více vyhovovat těsnější technika šněrování pro maximální odezvu. Ač jde o pouhý detail, přizpůsobením způsobu šněrování můžeš optimalizovat svůj výkon a zabránit zbytečnému rozptylování.

5) Zlepšení výkonu

Věř nebo ne, ale správné šněrování běžeckých bot má skutečně pozitivní vliv na tvůj výkon. Je to vlastně naprosto logické. Dobře padnoucí bota ti umožní efektivní přenos energie a zajistí plynulost každého kroku. Zkrátka, budeš se v ní cítit sebejistě a to se odrazí na tvé rychlosti či vytrvalosti.

Správné šněrování běžeckých bot se na první pohled jeví jako nepodstatný detail, ale jeho vliv na celkový zážitek z běhu je možná větší, než bys čekal/-a. Až se před tvým dalším během budeš obouvat, věnuj chvíli pečlivému a přesnému šněrování.

Obuj se na Top4Running!

Pánské běžecké boty Běžecká obuv pro ženy

Zdroj obrázků: asics.com