Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem
Černé nehty u běžců: Příčiny, příznaky a možnosti léčby

Černé nehty u běžců: Příčiny, příznaky a možnosti léčby

29. 3. 2023 9 min. čtení

Černé nehty patří mezi častý běžecký problém. Někdy pouze estetický, jindy bolestivý. Zjisti, jak  se projevují, jak je léčit a co dělat v případě prevence. Udržuj svá chodidla zdravá a bez bolesti!

Černé nehty na nohou, známé také jako "běžecké palce", jsou častá zdravotní komplikace, která se vyskytuje u sportovců a běžců. Někdy si ji všimneš pouze na pohled, když po běhu sundáš ponožky, jindy však dokáže způsobit nepříjemné bolesti.

Přečti si, proč nehty černají, kdy zpozornět a zvážit návštěvu lékaře a jak na prevenci!

Nejčastější příčiny černých nehtů

Černý, nebo také běžecký, nehet vzniká v důsledku poškození měkkých tkání pod nehtem. K poškození při běhu může dojít několika způsoby:

  • Časté a intenzitvní nárazy (došlapy).
  • Tlak na prsty při běhu nebo jiných aktivitách s vysokou zátěží.
  • Špatně padnoucí, příliš těsná nebo příliš volná obuv, kdy prsty narážejí do její vnitřní konstrukce.

Ale na vině nemusí být pouze běh. Černé nehty na nohou mohou být také známkou:

  • Úrazu palce u nohy: Například jeho naražení (legendární ukopnutý palec) nebo když ti na prst něco spadne (kotouč nebo činka v posilovně).
  • Plísňové infekce: Zpocené a uzavřené chodidlo je magnetem pro tvorbu infekce. Ta může postihnout i nehty, které se mohou zabarvit od žluté barvy, až po hnědou či černou.
  • Rakovinového nádoru: Tmavé a černé pruhy na nehtu mohou značit melanom, tedy nejzávažnější příčinu černého nehtu.

Jaké jsou příznaky černých nehtů?

  • Na první pohled viditelné zbarvení nehtů na nohou - například černé, modré nebo fialové.
  • Otok a citlivost v okolí postiženého nehtu.
  • Bolest nebo nepříjemné pocity na postiženém prstu při doteku či tlaku.

saysky_černé_nehty

Léčba černých nehtů - Jak se jich zbavit?

Pokud jde o běžecký nehet, není důvod k panice. Pomoct si dokážeš v pohodlí domova. Záleží, zda černý nehet bolí, či ne. Pokud nebolí a nijak jinak tě neomezuje, nehet zkrátka odroste. Běhat můžeš, pouze sleduj stav nehtu, zda se nehorší. Jestliže tě nehet bolí a s ním se objevuje otok a bolest okolí, dej si běžeckou pauzu, dokud bolest a otok neustoupí. Klidový režim a větrání chodidla je zásadní. V případě bolestí a otoku můžeš léčbu urychlit. Jak na to?

  • Několikrát denně přikládej přes utěrku na postižené místo led na 15-20 minut
  • Vyvyš nohu, aby se snížili otok
  • V krajním případě si pomoz volně prodejnými léky proti bolesti

V případě, že se bolest a změna barvy objevila z ničeho nic, může se jednat o vážnější příčinu. V takovém případě navštiv svého lékaře, který nehet důkladně vyšetří a navrhne léčbu či účinné medikamenty.

Jak na prevenci černých nehtů?

Někdy se jako běžec či běžkyně černým nehtům zkrátka nevyvaruješ. Mohou se objevit například v průběhu dlouhého či překážkového závodu, kde panují nevyzpytatelné podmínky - vlhko, brodění vodou, lezení a šplhání přes překážky, drsný terén atd. Ale i přesto pro tebe máme tipy, jak si zvýšit šance na doběhnutí s nezčernalými nehty!

  • Běhej ve správně padnoucí obuvi s dostatečným prostorem pro prsty
  • Nehty na nohou stříhej rovně, aby se nezaryly do vedlejšího prstu
  • Nos kvalitní běžecké ponožky z funkčních materiálů, které zabraňují nepříjemnému tření a jsou prodyšné
  • Pokud se bolest v důsledku černého nehtu objeví při tréninku, nechoď zbytečně do extrému. Dojdi domu, zuj boty a odpočiň si. Uvidíš, že se ti brzy uleví a návrat do běžeckých bot bude rychlejší, než Usain Bolt na stovce!
  • Posiluj svaly prstů na nohou. Zařaď jednoduché cviky, například sbírání kuliček prsty na nohou, nebo procvičování prstů s pomocí odporových gumiček.
  • V rámci regenerace zajdi občas na pedikúru! Nejen, že si tvá chodidla užijí zasloužené hýčkání, ale pedikérka je schopna rozpoznat stav, kdy je nutné navštívit lékaře či dermatologa.

Salomon_běžecké_boty

Jak vybrat správnou běžeckou obuv?

Se správnou běžeckou botou nejdál doběhneš. Avšak vybrat tu vhodnou může být oříšek, protože pro každého znamená SPRÁVNÁ BĚŽECKÁ BOTA něco jiného. Ale neboj! Máme tu pro tebe zásadní aspekty, nad kterými se při výběru zamyslet:

  • Velikost boty: Pravděpodobně první údaj, který budeš při výběru řešit. Udává se, že by běžecká bota měla být o 1 - 2 čísla větší, něž běžná obuv. Přibližně na 10. kilometru začíná chodidlo otékat, rozpínat se a vyžadovat více prostoru. Doporučujeme se u velikosti řídit centimetry - ty jsou stále stejné, ale US či EU velikostní řazení se u každé značky může lišit.
  • Šířka boty: Kromě velikosti je zásadní také šířka a to nejen kvůli výše zmíněnému otékání, ale zejména kvůli preferencím a kompozici chodidla. Například modely značky adidas patří k těm užším, zatímco boty značky On mají širší konstrukci.
  • Míra tlumení: Pěnové tlumící složky ulevují zejména tvým chodidlům a kloubům, které při každém došlapu zažívají otřesy. Obecně se rozlišuje nízká, střední a vysoká míra tlumení. Více tlumení ti dopřeje větší pohodlí, ale zároveň musíš počítat s menší stabilitou na trati.
  • Drop: Drop je číslo, které znamená sklon chodidla, konkrétně rozdíl výšky tlumení mezi patou a špičkou. Čím je toto číslo nižší, tím přirozenější došlap ti bota při běhu umožní.
  • Běžecké odchylky: Dalším důležitým faktorem jsou běžecké odchylky kotníku - pronace a supinace. Například pronační boty ti mohou ulevit od bolesti při běhu, nevyřeší však příčinu problému.
  • Povrch, po kterém běháš nejčastěji: Je to tvrdý asfalt, měkká lesní cesta, nebo dráha? Bota je na povrch uzpůsobená například materiálem svršku, vzorkem na podrážce či měrou odpružení.
  • Typ běhu: Záleží také na tom, zda sháníš běžeckou botu na delší tréninky (tzv. objemovku) či na závody a rychlé tréninky. Každá disponuje rozdílným poměrem tlumení, stability či návratnosti energie. 

U každého modelu či značky jsou tyto parametry trochu odlišné. Pokud nevíš, jakou běžeckou botu vybrat, vyzkoušej náš Shoe Finder. Nejlépe však uděláš, když se za námi stavíš na naši pražskou Top4Running prodejnu v Praze na Náplavní - náš sehraný tým ti udělá diagnostiku došlapu a doporučí vhodnou obuv v souladu s tvými preferencemi a cíli!

Další články o zdraví běžců: