Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem
Jak vybrat běžecké hole a co za výhody ti přinesou?

Jak vybrat běžecké hole a co za výhody ti přinesou?

29. 5. 2023 8 min. čtení

Běžecké hole patří mezi oblíbenou a hojně využívanou pomůcku. Jaké výhody ti přinesou a podle čeho běžecké hole vybrat? Posuň svůj běh na vyšší úroveň!

Běžecké hole, známé také jako trekové hole, si v posledních letech získaly oblibu jak mezi běžci, tak mezi ostatními sportovci a milovníky pohybu. Tyto malé, ale šikovné pomůcky ti při výkonu pomohou se stabilitou, oporou či efektivitou běhu. Zjisti, jak běžecké hole vybrat a pro jaké běžce se hodí nejvíce!

Dělení běžeckých holí

V zásadě se běžecké hole rozdělují na dvě skupiny.

  • Odpružené: Jak název napovídá, odpružené hole v sobě skrývají pružinový systém zmírňující nárazy (antishock). Při běhu ti poskytnou vysoký komfort. Malou nevýhodou je to, že kvůli mírnému pružení můžeš mít občas pocit snížené stability v terénu.
  • Neodpružené: Hole bez pružiny ti dodají spolehlivou stabilitu v trailu - na lesních cestách a nezpevněných stezkách. Na druhou stranu, při delších přebězích po tvrdém povrchu ti může pružení chybět.

Výhody běhu s běžeckými holemi

Běžecké hole nabízejí běžcům řadu výhod. Mezi největší patří lepší stabilita, mírnění nárazů a zvýšení efektivity běhu.

V rámci podpory jsou běžecké hole nenahraditelným parťákem. Fungují jako další kontaktní body se zemí, čímž zvyšují stabilitu a rovnováhu. V nerovném terénu jako když najdeš! Další příjemnou výhodou je mírnění nárazů. Díky přenesení části tělesné hmotnosti na hole se značně sníží nárazy na klouby, zejména při sebězích. Takovou podporu tvá kolena a ostatní klouby jistojistě ocení! V neposlední řadě ti hole pomohou zvýšit efektivitu běhu. Při jejich správném se zapojují svaly horní části těla. Tím se přerozděluje zátěž a i když jsou to stále nohy, co odvádějí největší práci, hole jim pomáhají udržovat stálé tempo i na delších vzdálenostech.

Omrkni běžecké hole

běžecké_hole_leki

Podle čeho vybrat správné běžecké hole?

Nejsou hole, jako hole! Na výběru záleží, proto se při rozhodování zamysli nad následujícími faktory.

1) Délka

Délka holí je zásadní pro využití jejich maximálního potenciálu. Obecné pravidlo je vynásobit svou výšku číslem 0,68. Hodnota, která ti vyjde, by měla být ideální délka holí ke tvé výšce. Každopádně, můžeš pořídit nastavitelné (teleskopické) hole. Jsou velmi flexibilní a můžeš si výšku nastavit libovolně dle svých preferencí.

2) Hmotnost a materiál

Tyto dva faktory s sebou velmi úzce souvisí. Váhu holí totiž ovlivňuje materiál, ze kterého jsou vyrobeny.

  • Karbonové hole: Lehounký typ holí, kdy se hmotnost páru odolných a kvalitních holí pohybuje okolo 300 gramů a méně. Hodí se pro trailové a horské běžce.
  • Hliníkové hole: Těžší typ holí, kdy se hmotnost páru pohybuje okolo 400 - 500 gramy. Jsou velmi odolné a zvládnou s tebou běh, turistiku, ale i sjezd na lyžích.

Čím lehčí, tím lepší. Při běhu rozhodně nechceš tahat ani gram navíc. Každopádně, lehké karbonky patří mezi dražší variantu, proto si promysli, jak často je budeš využívat. Pokud pouze sporadicky, hravě si vystačíš s hliníkovými.

3) Provedení rukojetí

Materiál, ze kterého jsou vyrobeny rukojeti, je také důležitý aspekt. Přeci jen, při dlouhém běhu hole držíš i několik hodin. Musí být jak příjemné, tak praktické - hole by ti neměly klouzat či způsobovat otlaky. Existuje několik materiálů, ze kterých se rukojeti vyrábí. Každý z nich má svá specifika.

  • Pryž: Je těžší než ostatní a má tendence se smýkat, na druhou stranu je nejlevnější
  • EVA pěna: příjemně a spolehlivě se drží, dokáže absorbovat vibrace
  • Korek: Stejné výhody, jako EVA pěna a zároveň se jedná o přírodní materiál, má ale o něco vyšší hmotnost
  • Neopren: Spolehlivě a příjemně drží v ruce
  • Plast: Vyklouzává z rukou a moc dobře si nerozumí s vlhkem a potem

Toto jsou obecné vlastnosti jednotlivých materiálů. Každému však sedí něco jiného, proto doporučujeme hole vyzkoušet a na vlastní pohmat si otestovat, co ti vyhovuje nejvíce.

S rukojeťmi souvisí také poutka. Ta jsou buď v klasickém provedení, resp. nastavitelná, nebo jako rukavičky, kde je potřeba zvolit správnou velikost.

běžecké_hole_výhody

Pro koho jsou běžecké hole vhodné?

Běžecké hole přinášejí benefity široké škále lidí. Ale protože jsme běžecká speciálka, zaměříme se zejména na běhání s holemi. Nejvíce benefitů z nich vytěží tyto typy běžců a běžkyň:

  • Trailoví běžci: Při trailovém běhu se setkáš s nerovným terénem, prudkými stoupáními a technickým klesáním. Běžecké hole ti dodají neocenitelnou stabilitu a oporu. Tím pádem ti pomohou zdolat náročné trasy s větší jistotou a bezpečností.
  • Běžci na dlouhé tratě: Při vytrvalostních bězích a závodech, jako jsou maratony nebo ultramaratony, zmírňují běžecké hole zátěž na klouby, vazy a šlachy v dolní polovině těla. Tím oddalují únavu a snižují riziko bolestí kloubů. Navíc jsou hole skladné a ty je tak můžeš kdykoliv uložit do běžeckého batohu.
  • Běžci, kteří mají problémy se zraněními: Pokud jsi v minulosti trpěl/-a, nebo stále trpíš, bolestmi kloubů, běžecké hole ti poskytnou dodatečnou podporu a sníží zátěž v oblasti kolen, kotníků a kyčlí. Extra prospěšné mohou být i během rekonvalescence nebo při návratu k běhání po zranění.
  • Hikeři přecházející na běh: Miluješ hiky, turistiku, výhledy, ale láká tě si občas místo chůze nějakou tu horu vyběhnout? Běžecké hole ti skvěle poslouží a tvůj přechod z pohorek do běžeckých bot bude plynulejší a mnohem příjemnější!

Top4Running TIP: Omrkni vhodné běžecké boty na ultramaraton a ultra trail!

Vyber si běžecké hole na Top4Running!