Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem
Stručný návod, jak vybrat čelovku na běhání

Stručný návod, jak vybrat čelovku na běhání

18. 4. 2023 8 min. čtení

Čelovka patří mezi základní běžecké vybavení každého běžce - je jedno, zda jsi profesionální závodník, či hobby běžec. Podle kterých faktorů si čelovku vybrat? 

Vidět a být vidět. Bezpečnostní pravidlo číslo jedna při běhu v šeru, tmě či mlze. Čelovka by měla mít své místo ve výbavě každého běžce - ano, i u tebe. Na trhu však existuje velké množství značek a druhů. Tápeš, jak se v tom zorientovat a rozhodnout se pro tu pravou? Máme pro tebe 7 důležitých faktorů, které při výběru určitě zvaž:

  1. Světelný výkon
  2. Dosah světla
  3. Vzor světelného paprsku
  4. Výdrž baterie
  5. Pohodlí při nošení
  6. Režim červeného světla
  7. Odolnost vůči vodě / vlhku

1) Světelný výkon 

Světlo u čelovek se udává v jednotkách zvané lumeny (lm). Světelný výkon ti říká, jak moc bude světlo na čelovce svítit. Co si pod tím představit? Běžné žárovky se pohybují v rozmezí 300 - 700 lm. Čelovka na běhání by měla disponovat výkonem minimálně 100 lm. Pokud často běháš v oblastech bez okolního světla, například po lesních cestách, zvaž čelovku se svítivostí kolem 200-300 lm.

Vyber si z kvalitních čelovek

Co je regulace světelného toku?

U většiny značkových čelovek najdeš funkci regulace světelného toku, která ovlivňuje kvalitu jasu. Jak to vypadá v praxi? Čelovka si pomocí zabudovaného mikročipu sama reguluje světelný výkon. To umožňuje stejně silnou svítivost po celou dobu životnosti baterie. “Low-cost” čelovky z běžných obchodů tuto funkci nemají, a proto už po pár desítkách minut zpozoruješ ubývající světelný výkon a snižující se viditelnost.

2) Dosah světla

Počet lumenů ti řekne jas a zářivost světla u jeho zdroje, dosah paprsků tě však pravděpodobně bude zajímat ještě o něco více. Udává totiž vzdálenost, na jakou při běhu uvidíš. Rozsah je přibližně od 60 až třeba po 160 metrů. S nižším dosvitem si vystačíš ve městě, díky přítomnosti veřejného osvětlení. Vyšší dosah se ti bude hodit na okraji města či v lesích, kde bude čelovka pravděpodobně tvým jediným zdrojem světla.

čelovky_silva

3) Vzor světelného paprsku

Ten udává, jak moc se světlo ze svítilny rozptyluje a jak velkou plochu okolo sebe čelovka osvítí. Podle typu se rozlišuje:

  • Čelovka s úzkým paprskem: Poskytne ti soustředěné a ostré světlo s velkým dosahem, které je vhodnější na silniční běhy, při kterých nemusíš reagovat na změny povrchu. Občas je však světlo tak silné až nepříjemné.
  • Čelovka se širším paprskem: Jedná se o lepší variantu pro trailový běh v lesích a na nezpevněném povrchu, kde potřebuješ reagovat na změny terénu. Čelovka svítí jak dopředu, tak okolo tebe. Ne vždy je ale světlo tak ostré, jak je potřeba.

Existují také čelovky s nastavitelným tvarem paprsku, takže si osvětlení pro různá prostředí a terény přizpůsobíš dle svých potřeb.

TOP čelovky na Top4Running

4) Výdrž baterie

Velmi důležitý faktor, který by při jeho podcenění mohl napáchat velké škody. Měření výdrže baterie prošlo několika změnami. Dle nových standardů se musí udávat ta doba, po kterou čelovka vyzařuje plné světlo po jejím úplném nabití. V průměru se tato doba pohybuje v rozmezí od 1,5 hodiny do 3 hodin. Samozřejmě i po této době čelovka vydrží dalších x hodin, ale úroveň osvětlení je snížena. A jak vybitou čelovku nabiješ?

Na výběr máš ze tří druhů napájení:

  • Baterky: Na běžné užívání ti do většiny svítilen poslouží baterky s označením AA nebo AAA (dle informací v popisu čelovky).
  • Nabíjecí akumulátor li-ion: Lehká baterie se skvělým poměrem cena / výkon a dlouhou životností. Bývá součástí balení spolu s USB-C kabelem. Jedná se o ekologičtější volbu vůči baterkám. 
  • Nabíjecí baterie: Někteří výrobci čelovek nabízejí svá vlastní nabíjecí zařízení. Příkladem je nabíjecí baterie Silva. Díky USB si s ní nabiješ nejen kompatibilní čelovku, ale navíc i mobilní telefon či sportovní hodinky.

Top4Running TIP: V případě, že tě čeká dlouhý běh či závod, vezmi si s sebou do běžeckého batohu náhradní baterky či záložní čelovku pro případ nouze.

trailový_běh_salomon

5) Pohodlí a přizpůsobení

Není nic nepříjemnějšího než čelovka, která ti při každém kroku sjíždí do čela, nebo ta, co tě dře, způsobuje otlaky, či dokonce bolest hlavy. Na pohodlí zkrátka záleží. Zvol čelovku, která má nastavitelné popruhy. Hravě ji přizpůsobíš své hlavě. Důležitá je také hmotnost, určitě nechceš tahat více gramů, než je třeba. Obvykle se hmotnost čelovky pohybuje mezi 60 - 120 gramy.

Vyber si pohodlnou čelovku

6) Režim červeného světla

Tento režim je součástí vetšiny kvalitních svítilen. Mezi jeho hlavní výhody patří to, že červené světlo není tak ostré a neoslňuje ostatní lidi či zvířata v lese. Ač se na první pohled může zdát, že je slabší a vlastně ve tmě nic neuvidíš, není tomu tak. Vyzkoušej na vlastní oči a možná zjistíš, že jsou červené paprsky mnohem příjemnější než ty bílé diodové.

7) Odolnost vůči povětrnostním vlivům

Zjisti si, zda je čelovka, o které uvažuješ, odolná vůči povětrnostním vlivům. Voděodolnost či vodotěsnost jsou nezbytné vlastnosti jak při běhu v městském parku, tak v lese. Může se stát, že tě při tréninku potká déšť, ale i stékající pot dokáže čelovku poškodit. Některé svítilny mají dokonce speciální vlastnosti - tkaninu odvádějící vlhkost nebo větrací otvory, které ti pomohou udržet během aktivity optimální klima v oblasti hlavy.

Jestliže se ve tvém nitru skrývá dobrodruh, běžec, či hiker, čelovka by ti doma rozhodně neměla chybět. Pokud se navíc chystáš na běžecký závod typu maraton či ultra, svítilnu často najdeš mezi povinnou výbavou spolu s náhradními bateriemi. Omrkni čelovky na Top4Running a vybav se!

Chci čelovku


PRODUKTOVÉ RADY