Zpozoroval/-a jsi, že tvé prsty na nohou vypadají nějak.. zvláštně? Dost možná se jedná o kladívkové prsty -stav, kdy se prsty na nohou deformují do tvaru připomínající kladívko. Ve značné míře je provází ještě několik dalších symptomů:
- Bolest a nepohodlí, jak v klidovém režimu, tak při běhu
- Nemožnost prsty plně narovnat, drží tzv. kladívkový tvar
- Otoky či zarudnutí prstů
- Objevující se mozoly na kloubech prstů
Příčiny kladívkových prstů na nohách
Důvod, proč ke kladívkové deformaci prstů dochází, je nerovnováha napětí svalů působící na prsty na nohou. V oblasti prstů, chodidla a nártu se nacházejí svaly, šlachy a vazy, které mají na starost zajistit optimální pohyblivosti prstů. Oslabení těchto svalů poznáš jednoduchým testem - nemůžeš prsty plně natáhnout ani pokrčit. Pokud tento stav přetrvává a ty s rozsahem prstů aktivně nepracuješ, sval se - ostatně jako každý jiný - zkrátí. Už ho nebudeš moci znovu úplně narovnat a omezí se plnohodnotný rozsah pohybu.
Co přispívá k deformaci prstů a ochabnutí svalů chodidla?
- Nevhodná běžná i běžecká obuv: K rozvoji kladívkových prstů přispívá nošení příliš těsné, úzké nebo vysoké obuvi. Ty stlačují prsty k sobě a vyvíjí nadměrný tlak na klouby prstů, což způsobuje jejich nepřirozený ohyb. Při dlouhodobém a pravidelném nošení jsou prsty tak deformované, že nejsou schopny se narovnat ani naboso.
- Specifická struktura chodidla: Určité abnormality na nohou zvyšují pravděpodobnost vzniku kladívkových prstů. Jedná se třeba o vysokou klenbu nebo když je druhý prst na noze delší než palec.
- Úraz nebo poranění: Například naražení prstu nebo upuštění něčeho těžkého na nohu. Úraz může poškodit šlachy či vazy uvnitř prstů a zapříčinit jejich nerovnováhu.
- Artritida: Ta může způsobit zánět kloubů, ztuhlost a změny v okolních tkáních, které mohou vyústit v deformaci prstů.
- Genetická predispozice: Pokud tví rodiče nebo blízcí příbuzní trpí kladívkovými prsty či jinými deformitami nohou, zvyšuje se riziko u tebe.
Jak na prevenci kladívkových prstů?
Jak vidíš, svalová nerovnováha a oslabení se netýkají pouze velkých svalů, ale i těch menších, jako jsou právě ty v oblasti chodidla. Dobrou zprávou je, že kladívkovým prstům můžeš předcházet a pokusit se minimalizovat jejich vznik. Jak na to?
- Nos vhodnou obuv: Na běhání i běžné nošení si zvol takové boty, které ti poskytnou dostatek prostoru pro volný pohyb prstů. Na trhu najdeš několik typů bot se širokou špičkou. Dále se ujisti, že boty mají dostatečnou podporu klenby a odpružení.
- Vyhýbej se podpatkům a těsným botám: Tento bod logicky navazuje na ten předchozí. Obuv na vysokém podpatku a těsné boty tlačí prsty do nepřirozených poloh a zvyšují pravděpodobnost vzniku kladívkových prstů. Vysoké podpatky obuj jen na zvláštní a nezbytně nutné příležitosti. Pamatuj, že pohodlí a zdraví nadevše!
- Chodidla a prsty protahuj: V rámci regenerace a protahování celého těla, které by mělo být součástí tvé běžecké rutiny, nezapomeň na prsty na nohou. Zařaď jednoduché cviky, jako je zvedání drobných předmětů prsty na nohou nebo kutálení míčku pod chodidlem. Díky nim posílíš svaly a šlachy v oblasti chodidla.
Běžecké boty se širokou špičkou? Máme!
Zdroj obrázku: pexels.com
Léčba kladívkových prstů
Pokud máš podezření na kladívkové prsty, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Včasný zásah a léčba pomohou zabránit další progresi a zhoršení kladívkových prstů. Konkrétní kroky budou záležet na velikosti problému a individuálním posouzení. Obecně však lékař může doporučit:
- Rehabilitační cviky zaměřené na svalové disbalance
- Pořízení vhodné obuvi - se širokou špičkou nebo ortopedickou
- Masáže a natahování prstů na nohou
- Speciální vložku na podporu klenby
- V akutním případě může navrhnout i operaci
Ač se mohou kladívkové prsty jevit jako banalita, dokážou potrápit. Nepodceňuj tento problém a v případě potřeby se poraď s lékařem či fyzioterapeutem - ať už ohledně léčby, či “pouze” prevence. Věnuj svým chodidlům a prstům dostatečnou péči. Uvidíš, že ti tvou starost oplatí na trati v podobě zdravých a bezbolestných kilometrů!