Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem
Natažený vs. natržený sval: Příčiny, léčba a návrat k běhání

Natažený vs. natržený sval: Příčiny, léčba a návrat k běhání

12. 7. 2023 9 min. čtení

Natažení či přetržení svalu je pro každého milovníka běhu noční můrou. Jaké jsou nejčastěji příčiny svalových zranění, jak vypadá efektivní léčba a za jak dlouho se můžeš k běhu vrátit?

K nejčastějším svalovým zraněním u běžců patří natažení či natržení stehenního svalu a také natažení či natržení svalu lýtkového. 

Příčiny svalových úrazů

Svaly v lidském těle jsou tvořeny ze svalových vláken, která podléhají neustálému svalovému tonu, neboli napětí. Ať už běháš, máš silový trénink, nebo jíš. Při každé situaci je napětí jinak vysoké. Pokud se toto napětí vláken dostane přes maximální hranici, sval se nadměrně stáhne či napne a dojde ke zranění. Mezi nejčastější příčiny patří:

  • Dlouhodobé přetížení svalů a únava  
  • Neadekvátní zatížení svalů (Některé svalové skupiny jsou nadměrné zatížené, některé naopak oslabené)
  • Podcenění bolesti svalů  
  • Nedostatečné rozehřátí před zátěží 
  • Nedostatek minerálních látek
  • Malý důraz na regeneraci

Natažení vs. natržení svalu

Nepříjemná bolest, otok a nemožnost pokračovat v aktivitě. Poranění svalů je u sportovců bohužel běžné, ale mohou se objevit i při běžné činnosti, například při chůzi či ve spánku. Jaké jsou rozdíly mezi svalovou natažením, natržením a úplným přetržením svalu? 

1) Natažení svalu

V případě natažení se svalová vlákna napnou s nadměrným napětím doprovázeného bolestí. Poté přijde stažení a tuhost. Poté můžeš ještě několik dní pociťovat napětí v postiženém místě a je vhodné na cca týden omezit fyzickou aktivitu, než napětí úplně odezní. Nejedná se však o vážný úraz.

2) Ruptura svalu

Natržení či úplné přetržení svalu je závažnější a bolestivější, než natažení. Svalová vlákna se natáhnou až za hranu pružnosti a vzniknou malé či větší trhliny. Může dojít také k úplnému přetržení vláken a celého svalu. Bezprostředně přichází ostrá bolest v místě úrazu a nemožnost pokračovat v běhu. Je důležité, abys v této chvíli s bolavou části co nejméně hýbal/-a a manipuloval/-a. Po chvilce se může dostavit také otok, hematom, tuhost či bolest na pohmat. K nejčastějším příčinám patří dlouhodobé přetěžování, únava či nedostatečná regenerace.

Nike_trénink_běh

Riziko poranění stehenních a lýtkových svalů

Jedná se o svalové skupiny, které jsou při běhání nejvíce namáhané. Obě svalové skupiny, čtyřhlavý sval stehenní i lýtkové svaly, pracují při běhu nepřetržitě a společně - jak při běhu do kopce, z kopce nebo po rovině. Proto je u nich nejvyšší riziko zranění. Pokud dojde k přetrhání vláken, způsobí to v první řadě bolest a další nepříjemnosti. Jak v takovém případě postupovat? 

Ruptura stehenního a lýtkového svalu - Léčba

Ruptura stehenního či lýtkového svalu, je veliký zásah do života běžce. Vzhledem k velikosti těchto svalů trvá léčba průměrně 4-6 týdnů. Přesný postup a délku však určí ošetřující lékař, který díky RTG či sono vyšetření zjistí závažnost a rozsah poranění. Léčba spočívá v dodržování klidového režimu. Lidské tělo je geniální a dokáže natržená svalová vlákna obnovit a zahojit. V této době je pro sportovce a běžce nejtěžší si zranění přiznat a smířit se s diagnózou. Klid a prostor je pro zahojení svalů klíčový.

Jak urychlit hojení svalu?

Hlavními body léčby jsou klid, prostor pro zahojení svalu a včasná rehabilitace. Pokud chceš léčbě pomoci, můžeš zařadit také další podpůrné nástroje:

  • Ledování a vyvýšení končetiny - Při přítomnosti otoku. Leduj vždy pouze 15 - 20 minut a opakuj několikrát denně. 
  • Rázová vlna, magnetoterapie - Nebolestivé metody, které obnovují tvorbu buněk, nových tkání a urychlují proces hojení.
  • Kinesiotaping - Oblíbené pásky mezi běžci a sportovci. Pomáhají zmírnit svalové napětí, bolest, zlepšují stabilitu a také podporují efekt fyzioterapie. 
  • Vyvážená a nutričně bohatá strava - Tělo v době hojení potřebuje dostatek energie. Zaměř se na příjem všech makroživin - bílkovin, sacharidů, tuků a dostatečný pitný režim.
  • Dostatek vitamínů - Vhodný je vitamín D, C, hořčík, vápník, kvalitní rybí olej, kurkuma.
  • Kvalitní spánek - Právě během spánku má tělo dostatek prostoru v kuse pro regeneraci a obnovu buněk. 
  • Gely a masti - Postižené místo můžeš mazat či jemně promasírovat hřejivými masti.

Velice důležitá je také samotná prevence. Natažený či natržený sval je většinou důsledek nějaké zanedbané činnosti v minulosti. Může jít například o přetížení, svalovou slabost, únavu či svalové dysbalance. 

Top4Running Tip: Další častý problém u běžců je zánět okostice. Mrkni, co to je a jak to léčit.

Zranění_svalu_rehabilitace_fyzioterapie

Regenerace a rehabilitace po zranění

Po klidovém režimu přichází na řadu rehabilitace a postupné zatěžování končetiny. Omezená hybnost a nečinnost končetiny způsobí zhoršení mobility a také úbytek svalové hmoty. Zaměř se proto na posílení oslabených svalových partií a obnovu správných pohybových vzorců. Se vším ti pomůže fyzioterapeut nebo ortoped. Důležité je rehabilitaci nepodcenit, nespěchat, cvičit systematicky a podpořit ji kvalitním spánkem, stravou, vitamíny.

Babské rady na svalová zranění

Pokud chceš vyzkoušet babské rady, doporučujeme ti je spíše na svalovou křeč či namožení svalu. Ruptura je vážné zranění a jeho nedostatečná léčba může vést k chronickým problémům v budoucnu. Podle babských rad můžeš bolavé svaly natřít francovkou, slivovicí či levandulovým olejem, který si snadno vyrobíš i doma z levandulových květů. Mezi jejich účinky patří zmírnění bolesti či urychlení hojení.

Návrat k běhání po úrazu

Určitě tě zajímá, kdy bude možný návrat do běžeckých bot. Připrav se na fyzickou, ale i mentální práci s velkou měrou trpělivosti. V rané fázi se místo běhu zaměř na obnovu svalové vybavenosti. Oslabené svaly si musí opět postupně zvykat na zátěž. Vhodné je zařadit systematický silový trénink, cvičení na mobilitu a obnovit základní pohybové vzorce - chůze, zvedání se, sedání atd. Zkrátka, trio síla + stabilita + mobilita a postupné zatěžování svalu. Doporučujeme ti vše konzultovat s fyzioterapeutem, trenérem a ošetřujícím lékařem. Při přepálení začátku se může zranění vrátit v mnohem závažnější formě. 

Úrazy jsou nepříjemnou fází našich životů, ale i přes veškerou bolest mají svá pozitiva - Díky této zkušenosti se naučíš lépe poslouchat své tělo, regenerovat a trénovat chytře a vědomě. 

Mrkni na naše další články o běhání:


TRÉNINKOVÉ RADY