Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem
Cestovní pojištění pro běžce. Běhej v zahraničí bez obav!

Cestovní pojištění pro běžce. Běhej v zahraničí bez obav!

30. 5. 2023 10 min. čtení

Zdravotní pojištění by při cestě do zahraničí mělo spadat do povinné výbavy každého běžce. Jak se pojistit, pokud si chceš zaběhat po okolí, nebo se účastnit běžeckého závodu?

Na běhání je krásné to, že ho můžeš provozovat prakticky kdekoliv - a to i v zahraničí! Pokud patříš mezi běžce, kteří do kufru vždy přibalí i běžecké oblečení a boty, pak čti pozorně. Cestovní pojištění máš určitě sjednané, ale vztahuje se i na tvé běžecké aktivity? Je totiž rozdíl, zda plánuješ výklusy před snídaní, zahraniční maraton, nebo trail v Alpách. Udělej si v tom jasno!

Dělení pojištění pro běžce

Doma v Česku si vystačíš s “modrou kartičkou” pojištěnce, ale za hranicemi je to málo. Který produkt vybrat, aby pokryl tebou provozované běžecké aktivity? Většina pojišťoven rozlišuje cestovní pojištění na dvě kategorie:

  • Pojištění na rekreační sporty (základní cestovní pojištění): Do této kategorie spadá provozování méně rizikových sportů na rekreační úrovni, například turistika do 3 500 m. n. m., cyklistika, plavání, ale také běh. Jestliže se chystáš na dovolenou k moři, kde plánuješ občas nazout běžecké boty a proběhnout se po okolí, vystačíš si s tímto typem.
  • Pojištění na rizikové sporty: Sem spadají sporty a aktivity s vyšším rizikem zranění, například ferraty, maraton či triatlon. Zároveň ho využívají profesionální sportovci či hobby běžci, kteří se chtějí zúčastnit nějaké organizované akce - běžeckého závodu či i zahraničního tréninkového kempu a přípravy.

Pamatuj, že pojistné podmínky se u každé pojišťovny liší, proto se pro jistotu informuj buď osobně na pobočce, telefonicky či na webových stránkách, kde nalezneš pojistné podmínky a konkrétní výklad sportů a jejich zařazení do kategorií.

Náklady na zdravotní péči v zahraničí

Náklady na zdravotní péči se v jednotlivých zemích výrazně liší. Bez řádného zdravotního pojištění jsou výdaje spojené s lékařským ošetřením v zahraničí většinou opravdu vysoké a dovolená by se ti v případě úrazu mohla nejen znepříjemnit, ale i výrazně prodražit. Cestovní pojištění ti zajistí ochranu před neočekávanými účty za lékařskou péči, což ti umožní soustředit se na zotavení a ne na starosti s financemi!

cestovní_pojištění_pro_běžce

Kdy je cestovní pojištění vhodné?

Ačkoliv tě zdravotní pojištění neochrání před samotným úrazem či zdravotními komplikacemi, dodá ti pocit jistoty a vědomí, že o tebe bude postaráno. Ve kterých případech se ti bude hodit?

1) Zranění při běhu na dovolené

Zaběháš si rád/-a na dovolené u moře před snídaní, nebo si chceš dát lehký výklus během pobytu v Londýně a poznat město? Přestože je běhání považováno za bezpečnou aktivitu, i při něm je pravděpodobnost úrazu. Není nic horšího, než zakopnout a vyvrknout si kotník, rozedřít koleno či natáhnout achillovku. Měj pro všechny případy jak cestovní lékarničku, tak i sjednané cestovní pojištění, které ti poskytne finanční krytí léčebných výloh, včetně hospitalizace, operací nebo dokonce nouzové lékařské evakuace. Lepší je být připraven, než překvapen!

Doporučený typ pojištění: Rekreační sporty

2) Běžecké závody v zahraničí

Spojuješ rád/-a svou dovolenou s běžeckým závodem, nebo na ně vyrážíš za hranice cíleně? Ať už se chystáš na noční závod na 5 km, svižnou městskou desítku či štafetu s příteli, nezapomeň na cestovní pojištění pro rizikové sporty. I když je to klasický běh, jedná se o organizovanou činnost a na tu je nutné se připojistit. Ať už tě během cesty potká drobné zranění, nebo budeš potřebovat lékařskou péči, pojistné krytí ti zajistí odpovídající péči bez nadměrných výdajů.

Doporučený typ pojištění: Rizikové sporty

3) Trailové běhy

Traily si díky svým malebným trasám a náročným terénům získaly obrovskou popularitu. Tyto trasy plné dobrodružství však mohou představovat i potenciální rizika - pády, podvrtnuté kotníky nebo setkání s divokou zvěří. Vzhledem k odlehlým lokalitám a omezenému přístupu ke zdravotnickým zařízením rozhodně na zdravotní pojištění nezapomeň. V případě nutnosti pokryje nouzovou lékařskou péči a evakuaci.

Doporučený typ pojištění: Rizikové sporty

Top4Running TIP: Vybav se na své další trailové dobrodružstvím kvalitními botami do terénu a užij stoupání i klesání naplno!

zdravotní_pojištění_pro_běžce

4) Mezinárodní půlmaratony a maratony

Účast na půlmaratonu či maratonu je pro každého běžce velkolepou událostí. Není se čemu divit, že mnoho z nich jich za tímto zážitkem cestuje do zahraničí! Jedná se však o poměrně dlouhé závody, při kterých může dojít k nepředvídatelné události vyžadující lékařskou pomoc - od podvrtnutých kotníků až po celkové kolapsy organismu. Zdravotní pojištění ti dodá jistotu, že se ti v případě potřeby dostane potřebné lékařské péče.

Doporučený typ pojištění: Rizikové sporty

5) Překážkové závody

Pravděpodobně nejvíce rizikový druh. Pojí trailový běh v náročném terénu a několik desítek překážek, mezi které patří například ručkování, plavání, šplh na laně či překonání vysokých zdí. Chvilka nepozornosti a úraz je na světě! Připojištění rizikových sportů je zde nutností, protože úrazy na těchto typech závodů jsou více než časté. Co vše se může přihodit? Přetržení vazů v koleni, zlomená ruka, vyhozené rameno a mohli bychom pokračovat. Nezapomeň si ohlídat, že tebou vybrané pojištění se na překážkové závody vztahuje. Některé pojišťovny ho totiž řadí do tzv. nepojistitelných sportů.

Doporučený typ pojištění: Rizikové sporty

6) Přihlédni i na svou zdravotní historii

V případě, že cestuješ s již existujícími zdravotními potížemi, jako je například astma, alergie, nebo sis prošel/-a zraněním v minulosti, věnuj zdravotnímu pojištění pozornost. V zahraničí se tyto potíže mohou zhoršit kvůli rozdílnému klimatu, novým alergenům či fyzické námaze. Pojistné krytí, které odpovídá tvým specifickým zdravotním potřebám, ti zajistí klid na duši a umožní bezstarostné kilometry!

Doporučený typ pojištění: Rizikové sporty

Pozor na nepojistitelné sporty

Při sjednávání pojištění si dej pozor na výjimky, kde připojištění bohužel není možné. Každá pojišťovna má tento seznam rozdílný, proto se vždy informuj přímo u ní. Po nahlédnutí do několika “black listů” jsme vypozorovali, že u některých pojišťoven do nich spadá například ultra trail či překážkový závod spartan race.

Při běhání v zahraničí na dovolené nebo účasti na zahraničních závodech není zdravotní pojištění jen volitelnou záležitostí - je to důležitá součást zodpovědné přípravy. Sbírej nové běžecké zážitky zodpovědně!