Voděodolná obuv - Vyber si svůj model a trénuj kdykoli! Nakupuj
Běh na běžeckém pásu. Výhody, nevýhody a na jaké tréninky ho zařadit?

Běh na běžeckém pásu. Výhody, nevýhody a na jaké tréninky ho zařadit?

27. 3. 2022 6 min. čtení

Běh na běžeckém pásu je v dnešní době velice podceňovaný, přitom má rozhodně co nabídnout. Máme pro tebe jeho výhody a nevýhody, které ti ukážou, kdy je vhodný a kdy je naopak lepší vyběhnout ven.

Na začátek jedna důležitá věta - každý člověk je jiný, má jiné preference, cíle a od toho se bude odvíjet druh běhání, kterému dá přednost. Nelze říci, zda je běh na běžeckém páse lepší či horší než běh v přírodě. Pojď s námi najít kompromis a balanc mezi těmito světy.

Výhody běhu na běžeckém páse

1) Rovný povrch

Na páse běžíš stále na rovném a víceméně měkkém povrchu, což je na rozdíl od venkovního povrchu dobré. Venku na asfaltu jsou nárazy mnohem větší a s tím i zvýšený tlak na klouby, vazy a šlachy.

2) Běh za každého počasí

Nezastaví tě zima, déšť, ani sníh. Nepotřebuješ přemýšlet nad vhodným zimním oblečením, nepromokavými botami, stačí rozběhnout pás a trénink může začít.

3) Možnost běhu doma

V dnešní, nyní už snad po-covidové, době je stále více oblíbené mít běžecký pás doma. Je lehký, skladný, můžeš běhat kdykoli se ti zachce a při tom sledovat oblíbený seriál. Existuje mnoho druhů, proto nejprve mrkni na recenzi běžeckých pásů a vyber si podle svých požadavků.

4) Vhodný na rychlostní tréninky

Běžecký pás je ideální parťák na rychlostní tréninky, jako jsou intervalové běhy či tempo běhy na čas. Nastavíš si tréninkový program a o nic víc se nestaráš. Soustředíš se pouze na sebe, svou rychlost a nemusíš řešit okolní faktory, jako změna povrchu, chodci, cyklisti či auta.

5) Jedny boty stačí

Jeden pár kvalitní běžecké obuvi ti na pás rozhodně stačí. Oproti běhu v přírodě, kde musíš řešit různě tvrdé povrchy a tomu přizpůsobit obuv - na asfalt jsou ideální silniční běžecké boty a do terénu zase trailové boty, které tě díky gripu podrží na nerovném, kluzkém a kamenitém povrchu. Existují i boty, ve kterých lze bezpečně běhat na asfaltě i v terénu.

Top4Running Tip - Podívej se na 5 nejlepších bot na běžecký pás. Vzhledem k tomu, že běžecké pásy najdeš téměř v každém fitku, zvol pro běh na páse lehké, prodyšné boty, které dobře sedí na noze a zároveň v nich můžeš odjet silový trénink. Mezi stálice patří například adidas Ultraboost či Nike Pegasus.

adidas_Ultraboost_running_shoes

Nevýhody běhu na běžeckém páse

1) Chybí pobyt v přírodě

Absence čerstvého vzduchu a energie z přírody patří mezi jednu z největších nevýhod. Zkus alespoň ve slunečných dnech kombinovat běhy na páse s procházkami do přírody.

2) Může nastat stereotyp

Venku dokážeš běžet dlouho, ale na páse tě běh po pár minutách omrzí a přestane bavit? Je to dáno stále stejným prostředím. Zkus v průběhu běhu na páse měnit rychlost, sklon a pusť si svůj oblíbený playlist či podcast. Hodně pásů navíc disponuje obrazovkou, která simuluje přírodní prostředí - hory, lesy, louky.

3) Není zadarmo

Pro běh na páse neplatí “obuješ a běžíš”. Často musíš dojet do posilovny s čímž se pojí výdaje za dopravu a vstup. Zkus pořídit například zvýhodněnou permici, se kterou můžeš náklady snížit. Ale pamatuj - je to investice do tebe a tvého zdraví. Jestli tě to baví, tak to rozhodně stojí za to.

Nike_running_shoes

Dá se zhubnout během na páse?

Běh na páse se řadí mezi fyzické aktivity, které zvyšují celkový kalorický výdej. V případě, že je kalorický výdej vyšší než kalorický příjem - budeš hubnout. Více si o energetické bilanci přečti v článku o hubnutí při běhu. Běháním na páse můžeš hubnutí výrazně podpořit. Konkrétní spálená energie se bude odvíjet od délky a intenzity tréninku. Jak zefektivnit běžecký trénink na páse?

  • Běhej stejně jako venku, zapojuj ruce a správně dýchej
  • Nastav si mírný sklon pro zvýšení odporu vzduchu
  • Při velkém sklonu si uber rychlost a simuluj chůzi do kopce - posílíš tím hýždě a nohy
     

Ať už jsi zarytý milovník běhu na běžeckém páse, či vyznáváš běh v přírodě, věříme, že jsme ti představili to nejlepší z obou světů. Buď variabilní a zkus vykročit ze zaběhnuté rutiny. Dej šanci novým běhům, ve kterých můžeš objevit svůj skrytý potenciál.

Na běžecký trénink se vybav s Top4Running!

Muži Ženy