Fyzické aktivitě se v období kojení nemusíš vyhýbat, ba naopak. Pravidelný pohyb tě udrží v kondici, vyplaví hormony štěstí a dodá energii. Jak se dostat po porodu bezpečně do pohybu?
Vliv běhání na mateřské mléko
Mnoho žen se obává, že běhání či jiná pohybová aktivita má negativní vliv na mateřské mléko. Konkrétně na jeho tvorbu, chuť či kvalitu. Jsou tyto důvody k obavám na místě?
- Tvorba - Fyzická aktivita podporuje tvorbu mléka. Kojící žena, která se hýbe, může mít mléka dokonce i více, než ta bez pohybu.
- Chuť - Obavy panují z vyplavování kyseliny mléčné. Ta vzniká rozkladem glukózy (cukru) ve svalech. Její nadbytek svalům způsobuje bolest či únavu a má mít na svědomí také změnu chuti mléka. Takové případy jsou, ale pouze u vrcholových a profesionálních sportovkyň, které mají nadměrnou zátěž v průběhu celého života. Pokud máš ze změn chuti i přesto strach, nakoj miminko cca 1 hodinu před cvičením.
- Kvalita - Běh či jiná aktivita nemá vliv na kvalitu mateřského mléka. Ta se dá ovlivnit například stravou.
Nutno říci, že každá žena je individuální. Mateřské mléko může v průběhu kojení měnit konzistenci, chuť či množství. Jestli nějaké změny zaznamenáš, příčinu hledej spolu se svým gynekologem. Každopádně, běhání a sport nepatří mezi negativní faktory.
Jak se vrátit do formy po porodu?
Porod je pro tělo velká zátěž, proto mu poskytni prostor na zotavení. Pro mnoho žen bývá šestinedělí stresové období, jak fyzicky, tak psychicky, a proto se intenzivní pohyb v tomto období nedoporučuje. Sžíváš se s miminkem a mateřstvím - a to dá samo o sobě velmi zabrat. Jestli opravdu toužíš po pohybu, zařaď protahování, jógu, plavání, posilování pánevního dna (kvůli bezpečnosti pouze ženy, které měly přirozený porod) či procházky s kočárkem. Dopřej tělu dostatek času na odpočinek. Uvidíš, že návrat do běžeckých bot pak bude mnohem snažší!
DŮLEŽITÉ: Pokud si nejsi jistá, jak s pohybem po porodu začít, potřebuješ poradit nebo se chystáš na větší změny, konzultuj vše se svým gynekologem. Je to odborník, zná tě a poskytne ti individuální rady.
Kdy po porodu začít zase běhat?
Obecně se doporučuje s intenzivnějším pohybem začít přibližně 2 - 3 měsíce po porodu. Ale opět zdůrazňujeme jednu věc - každé tělo je individuální. Pokud se na běh či jiný sport ještě necítíš, tak je to naprosto v pořádku. Pokud ano, máme pro tebe tipy, jak se postupně dostat opět do kondice!
- Pozvolný start - Ze začátku zařaď pouze svižnou chůzi, poté střídej chůzi s během (tzv. indiánský běh) a postupně se dopracuj na souvislý běh v kuse. Můžeš také běhat s kočárkem a spojit příjemné s užitečným!
- Žádný stres z výkonů - Jestli po porodu nezaběhneš na první dobrou své před-těhotenské časy nebo vzdálenosti, nestresuj se. Radost z běhu by měla převyšovat časy a čísla. Užívej si, že můžeš!
- Dostatečný pitný režim - Hydratace a příjem tekutin je při kojení velice důležitý. Mateřské mléko je z velké časti tvořeno vodou. V období kojení proto vypij minimálně 3 litry za den. Kromě čisté vody můžeš zařadit čaje z bylinek či vodu s citronem na osvěžení.
- Strava bohatá za živiny a vitamíny - I když je to v začátku mateřství náročné, snaž se si najít pár minut pro sebe, jez v klidu a vědomě. Zařazuj převážně nezpracované potraviny bohaté na živiny. Dodají ti energii a vyživí tvé tělo zevnitř, což se odrazí i navenek.
- Poslouchej své tělo - Ženské tělo je neuvěřitelný mechanismus. Poslouchej jeho signály a důvěřuj jim. Jestli se na běh necítíš, odpočívej. Pokud se nemůžeš dočkat, až oblékneš běžecké oblečení a vyběhneš, jdi do toho. Opravdové napojení na své tělo ti přinese obrovské benefity.
Top4Running TIP: Chceš se dopracovat na svou první pětku? Přečti si první díl našeho seriálu TOP4TRAINING: Běžecký plán na 5 km.
Bezpečné a zdravé hubnutí při kojení
Pokud si po těhotenství přibrala nějaké kilo a chceš se ho zbavit, máme pro tebe několik tipů, jak na to a zároveň neohrozit sebe ani miminko.
Trpělivost kila dole přináší
Buď trpělivá a dej tělu po porodu čas na zotavení. Šestinedělí je naprosté minimum. Se svými hubnoucími plány se určitě poraď se svým gynekologem, který ti poskytne rady a poradí s načasováním. Pohyb zkombinuj s kvalitní stravou bohatou na všechny tři makroživiny - bílkoviny, sacharidy a tuky. Kila by měla jít dolu přirozeně a optimální váhový úbytek by se měl pohybovat mezi 1 - 2 kily za měsíc. Jak se říká - pomalu, ale jistě. A hlavně zdravě!
Přirozený výdej energie
Energetický výdej není pouze cvičení, nebo běhání. Patří tam také přirozený pohyb a běžné aktivity, které zvýší tvůj energetický výdej a zároveň tvému tělu nezpůsobí stres - při cvičení se kromě endorfinů vyplavuje také stresový hormon kortizol. Objev tyto přirozené aktivity:
- Kojení - Ano, samotné kojení je energeticky náročné a spaluješ při něm velké množství energie.
- Procházky s kočárkem - Pohyb na čerstvém vzduchu je ideální nejen na fyzickou stránku, ale také na psychickou pohodu.
- Úklid - Vysávání, vytírání, utírání prachu, žehlení a další domácí práce se také počítají a lze říci, že jsou regulérní kardio!
Udělej si radost a dopřej si na poporodní aktivity nové běžecké oblečení v Top4Running výprodeji. Dávka motivace a sebevědomí zaručena!
Stejně, jako můžeš běhat v těhotenství, tak můžeš běhat i při kojení. Jestliže budeš respektovat pár základních pravidel a svůj stav zkonzultuješ se svým gynekologem, budeš ve fyzické i psychické pohodě jak ty, tak miminko. Aneb šťastná máma, šťastné dítě!