Co je hysterektomie?
Hysterektomie je nejčastěji prováděný chirurgický zákrok v oblasti gynekologie, při kterém se odstraňuje děloha. Může být buď totální (odstranění děložního těla, hrdla i dna) nebo částečná (odstranění pouze děložního těla). V závislosti na typu operace může zahrnovat také odstranění děložního čípku, vaječníků a vejcovodů. K hysterektomii se přistupuje z různých důvodů, například v případě léčby děložních myomů, endometriózy, gynekologických nádorů a dalších zdravotních stavů v oblasti reprodukce, pokud je potřeba. Vzhledem k tomu, že po odstranění dělohy již nemůže žena otěhotnět, se v neakutních případech provádí nejčastěji u žen, které již nejsou ve fertilním věku.
Kdy opět vyběhnout po hysterektomii?
Dopad tohoto zákroku je u každé ženy jiný. Liší se v závislosti na jejím zdravotním stavu a také průběhu samotné operace. Zásadní je dostatečná rekonvalescence. Po hysterektomii je důležité dopřát tělu dostatek času na zotavení, než se vrátíš k intenzivním fyzickým aktivitám, jako je běh. Toto období je velmi individuální, avšak udává se, že minimální zotavující doba je 6 týdnů po operaci. Ale neboj, to neznamená, že po celou dobu musíš ležet doma a dívat se smutně do skříně s běžeckým oblečením. Po konzultaci s lékařem je vhodná například chůze, takže zelenou mají procházky se psem, do lesa na čerstvý vzduch, nebo do kavárny na oblíbený dortík! Hlavní roli zde hraje typ hysterektomie a celkový zdravotní stav, protože po zákroku může dojít k následujícím stavům, které je potřeba vzít v úvahu:
- Hormonální změny: Pokud byly při hysterektomii odstraněny vaječníky (ooforektomie), je šance, že se dostaví velké hormonální výkyvy. Ty mají vliv na hladinu energie, hustotu kostí či svalovou sílu. Než se hladiny hormonů ustálí, je lepší se věnovat méně intenzivním aktivitám, které pro tělo nepředstavují stres, ač krátkodobý - například procházky, protahování či jóga.
- Oslabené svaly pánevního dna: Hysterektomie může oslabit svaly pánevního dna, které poskytují oporu vnitřním orgánům v oblasti pánve. Před návratem ke své běžecké rutině se nejprve na tyto svaly zaměř - zařaď posilování pánevního dna například pomocí Kegelových cviků. Pro správné provedení a dohled se nejlépe poraď s lékařem či fyzioterapeutem.
Bezpečný návrat k běhu po hysterektomii
Zdraví je to hlavní, oč tu běží. Každá operace představuje pro tělo zátěž, po které potřebuje čas na zotavení a opětovné chycení dechu pro tvé oblíbené aktivity, v našem případě běh. Hysterektomie není výjimkou - ba naopak! Jak se po takovém zákroku bezpečně vrátit do běžeckých bot? Máme pro tebe 5 praktických tipů.
1) Vše konzultuj se svým lékařem
Nejdůležitější bod číslo jedna. Před návratem k jakémukoli typu cvičení, včetně běhání, se poraď se svým lékařem - gynekologem, který prováděl operaci. Ten zná veškeré detaily operace, dokáže vyhodnotit aktuální zdravotní stav a sleduje průběh rekonvalescence. Díky tomu ti poskytne konkrétní pokyny v souladu s tvým zdravím a plánem na běžecký comeback.
2) Opatrně s délkou a intenzitou běhů
Jestliže máš od doktora zelenou a chystáš se konečně vyběhnout do lesa či parku, nenech se unést a okamžikem a nepřepal začátek. Začni nejprve indiánským během po dobu maximálně 30 - 40 minut, při kterém střídáš lehký běh a chůzi. Při aktivitě naslouchej svému tělu a věnuj pozornost jakýmkoli známkám nepohodlí nebo bolesti. Tvé tělo zvládlo náročný zákrok, proto mu dej čas a buď trpělivá - tvá úroveň kondice a běžecké časy se postupně navrátí!
3) Nezapomínej na posilovací cviky
Určitě víš, že běh není pouze o běhu, ale je nutná také silová vybavenost. Svaly fungují jako opora po klouby a kosti. V rámci návratu po hysterektomii však mysli také na ty svaly, které nejsou na první pohled viditelné - svaly středu těla a pánevního dna. Alespoň dvakrát týdně zařaď posilovací cviky zaměřené na tyto části. Zlepšíš tím stabilitu a oporu těla nejen při běžných činnostech, ale také při běhu. S výběrem vhodných cviků a dohledem na jejich správné provedení ti poradí tvůj lékař nebo fyzioterapeut.
4) Vybav se na běh a dopřej si pohodlí
Jak si návrat k běhání po operaci co nejvíce zpříjemnit? No přeci novým běžeckým vybavením! Investice se vyplatí například do běžeckých bot s vyšším odpružením pro zmírnění tlaku na klouby při dopadech, do sportovní podprsenky s dostatečnou podporou či do funkčního a prodyšného oblečení. Komfort je při běhu zásadní a co si budeme povídat, nových kousků v běžeckém šatníku není nikdy dost!
Top4Running TIP: Jak se starat o běžecké oblečení, aby ti vydrželo co nejdéle? Omrkni naše tipy!
5) Soustřeď se na své celkové zdraví
Ve zdravém těle, zdravý duch! Co ale znamená “být zdravá”? Jedná se o komplexní souhrn činností, které jsou dlouhodobě udržitelné a dělají dobře jak tvé fyzické stránce, tak mentální. Na toto téma by nevystačil ani jeden článek, takže v úplné zkratce, jak na to? Dbej na příjem nutričně bohaté stravy a pitného režimu, hýbej se s radostí, soustřeď se na odpočinek a regeneraci a také se nauč pracovat se stresovými či nekomfortními situacemi. Ne vždy bude vše růžové, ale pamatuj, že tvá celková pohoda má pozitivní vliv nejen na pooperační dobu, ale také na tvé běžecké výkony. Proto stojí za to na ní vědomě pracovat.
Jestliže jsi hysterektomii již podstoupila, nebo tě čeká v budoucnu, měj na paměti, že zkušenosti každé ženy po zákroku jsou odlišné. Zásadní je být trpělivá a komunikovat se svým lékařem, s jehož pomocí si nastavíš režim, který je v souladu s tvým zdravotním stavem. Díky tomu si budeš pooperační běžecké kilometry užívat na maximum!