Běžecký dárek zdarma ke každému nákupu nad 3600 Kč a 5000 Kč Chci dárek
Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti kolene při běhu, ale i po něm?

Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti kolene při běhu, ale i po něm?

6. 10. 2023 10 min. čtení

Bolest kolene potká v životě alespoň jednou každého běžce, a to jak hobbíka, tak profíka. Co patří mezi nejčastější příčiny bolestí a jak bolavé koleno léčit?

Přezdívá se mu nejsložitější kloub v lidském těle. Koleno totiž spojuje hned několik kostí - stehenní, holenní a čéšku. Zaměstnáváš ho víceméně pořád a při běhu se tlak na něj ještě zvyšuje. Proto se může stát, že mu dojde trpělivost, což dá najevo právě bolestí. Čím může být bolest způsobena?

Nejčastější příčiny bolestí kolene

O tom, že je koleno složitý kloub, se přesvědčíš na vlastní oči, pokud tomu ještě nevěříš. Protože existuje minimálně 11 nejčastějších příčin, proč tě může koleno bolet. Není čas ztrácet čas, pojďme na to!

1) Přetěžování nebo přetrénování

Asi nejčastější příčina, ale často velmi přehlížená, je přemíra běžeckých kilometrů bez důrazu na regeneraci nebo náhlé zvýšení intenzity, frekvence či délky tréninku. Při dlouhodobém přetěžování dochází k bolestem kloubů, šlach a svalů, které jsou často pouze odrazovým můstkem pro další závažnější zranění.

2) Nesprávná technika běhu

Nevhodná běžecká technika také způsobuje zatížení kolenního kloubu. Jde především o silné dopadání na paty na tvrdý povrch či nevhodné umístění chodidla. Došlap na patu sám o sobě není špatný, ale pokud běžíš a dupeš jako slon, kolena ti to dají brzy najevo. Snaž se dopadat více na střed chodidla a běhat na měkkém povrchu, třeba po lesních cestách či polňačkách. Pro zažití zdravých pohybových stereotypů doporučujeme v začátcích konzultace s běžeckým trenérem.

Top4Running TIP: Silnice a trail, dva běžecké tábory. Je opravdu zdravější běhání v terénu?

3) Svalová nerovnováha

Slabost nebo nerovnováha svalů obklopujících kolenní kloub, jako jsou čtyřhlavý sval stehenní, hamstringy a lýtka, vede k nesprávnému zatížení kloubu a zvýšenému tlaku na něj. Oslabené svaly se snaží kompenzovat zátěž a odnáší to mimo jiné právě koleno. I toto je důvod, proč se běžcům doporučuje zařazení silového tréninku. Díky němu:

  1. Posílíš (nejen) svaly dolních končetin, které fungují jako opora pro koleno a další klouby
  2. Vyrovnají poměr svalů částí stehen, protože běžci mají obecně více osvalený stehenní sval (přední stranu stehen), než hamstringy (zadní stranu stehen)

proč_bolí_koleno_při_běhu

4) Nošení nevhodné obuvi

I běžecké boty mají vliv na stav tvých kloubů, proto se rozhodně vyplatí do nich investovat. Jak finance, tak čas, který strávíš hledáním. Pro minimalizaci bolesti kolene potřebuješ botu, která ti poskytne správnou oporu, je dostatečně tlumená a zároveň stabilní. A která bota to je? Ač by to bylo krásné, tak neexistuje jedna univerzální nejlepší běžecká bota pro všechny. Každý běžec je individuální a má jiné cíle či zdravotní historii. Hledej a zkoušej, co ti sedí a neboj se si říct o pomoc - třeba právě u nás.

Pánské běžecké boty Dámské běžecké boty

Top4Running TIP: Nevíš si s výběrem běžeckých bot rady? Máme řešení. Navštiv naši Top4Running prodejnu v Praze na Náplavní, kde ti s pomocí diagnostiky došlapu a konzultace doporučíme botu, ve které budou uběhnuté kilometry jedna radost.

5) Biomechanické faktory

Individuální stavy, mezi které patří například ploché nohy, vysoká klenba či rozdílná délka nohy, mohou změnit rozložení síly v noze a tvořit větší tlak na klouby. Z toho plynou nepříjemné bolesti nejen kolen, ale třeba také kyčlí.

6) Nedostatečné zahřátí nebo zklidnění

Základní věc, avšak dost opomíjená. Vynechání zahřátí nebo zanedbání protažení po běhu může přispět ke zatuhnutí svalů a potenciální bolesti kolen. Před během zařaď běžeckou abecedu, krátký rozběh a přibližně hodinu po doběhnutí se staticky protáhni a projeď svaly po pěnovém válci. Tyto činnosti trvají sice jen pár minut, ale fungují jako skvělá prevence zranění a bolestí kolen a dalších kloubů či svalů.

7) Iliotibiální syndrom neboli běžecké koleno

Velmi rozšířená zdravotní komplikace mezi běžci. Iliotibiální syndrom se nejvíce projevuje bolestí z vnitřní strany kolene a stupňuje se například při běhu z kopce. Na vnější straně stehna se až od pánevní kosti nachází svalová skupina, která je tvořena velkým a středním hýžďovým svalem a natahovačem stehenní povázky. Z těchto svalů se pod vnější stranu kolene upíná silný pás pojivové tkáně. Hlavním úkolem těchto svalů je fungovat jako opora pro kolenní kloub, stabilizovat ho a zajišťovat pohyb při jeho natažení či pokrčení. K bolestem dochází, jestliže dojde k poruše či špatnému zapojení svalstva do pohybu.

bolesti_kolene_při_běhu

8) Zánět patelární šlachy neboli skokanské koleno

Pod pojmem skokanské koleno se ukrývá zánět šlachy, která spojuje čéšku s holenní kostí. Jak název napovídá, bolest se nejčastěji objevuje při opakovaných dopadech, ale přetrvává i v klidovém režimu. Při včasné diagnostice většinou stačí konzervativní léčba, ale dojít může také k operaci, kdy se do běžeckých bot vrátíš až minimálně za 4 měsíce.

9) Trhliny menisku

Meniskus je chrupavka ve tvaru písmene C v kolenním kloubu, která funguje jako tlumič nárazů. A jak jistě víš, nárazů si koleno při běhu užívá až až. Tyto mikro trhliny mohou způsobovat bolest při běhu a také po něm, zejména při krčení nohy. Často se kvůli přetrvávajícím bolestem nechá meniskus artroskopicky odstranit.

10) Poškození kolenních vazů

Narušení či zranění předního křížového vazu (ACL) či jiných vazů v koleni způsobuje nestabilitu a bolest při běhu, ale i při chůzi a v klidovém režimu. Jedná se o závažnější problém, který vyžaduje specifickou lékařskou terapii. Při úplném přetržení vazů je ve valné většině případů nutná operace a následná rekonvalescence je v řádů měsíců, někdy i let. Vazy se mohou natrhnout buď v důsledku dlouhodobého přetěžování, nebo akutně například při nevhodném došlapu.

11) Revmatická artritida

Chronické onemocnění imunitního systému, které nejčastěji postihuje klouby, včetně těch kolenních. Imunitní systém vytváří látky proti vlastním buňkám a tzv. zbrojí proti sobě. S revmatickou artritidou se častěji potýkají ženy, než muži a objevuje se u lidí od 30 let věku.

Co dělat s bolavým kolenem?

Pokud u tebe již delší dobu přetrvávají bolesti jakékoliv části kolene, a to jak při běhu nebo po běhu, neotálej. Původ bolestí se u každého člověka liší a je zásadní co nejdříve najít příčinu a ne bolesti tlumit analgetiky. Vyhledej pomoc fyzioterapeuta, který dokáže problém diagnostikovat a zhodnotit závažnost situace. V některých případech doporučí v rámci léčby pouze klid od běhu doplněný o rehabilitační cviky a další formy terapie, v horší situaci přichází na řadu návštěva ortopeda a pokročilejší vyšetření - RTG či magnetická rezonance.

Omrkni slevy na běžecké bestsellery a udělej si radost

Ukaž mi výprodej