Speciální akce na vybrané modely Nakupuj
Je opravdu trailový běh zdravější, než silniční?

Je opravdu trailový běh zdravější, než silniční?

29. 8. 2023 9 min. čtení

Terén a silnice. Dva povrchy, které pomyslně rozdělují běžeckou komunitu na dva tábory. Je opravdu trailový běh zdravější, než ten po tvrdém povrchu?

Běžečtí jazykové tvrdí, že trailový běh je zdravější, než ten po silnici. Co je na tom pravdy? Podíváme se této problematice blíže na kloub a na konci článku si vše zhodnotíme. Pojďme na to.

Výhody trailového běhu

Jak jsme uvedli výše, často z úst běžců či trenérů zaznívá, že trailový běh je zdravější, než silniční. Na začátek si tedy probereme základní výhody, které má běh v terénu oproti tvrdému povrchu.

1) Nižší tlak na klouby

Při trailovém běhu běžíš nejčastěji po měkčím povrchu, jako je hlína, tráva, lesní cesta nebo polňačka. Došlapy na tyto typy povrchů se snižuje tlak na klouby, ve srovnání s tvrdšími povrchy, jako je beton či asfalt. To představuje velkou výhodu pro lidi s problémy s klouby, pro běžce s nadváhou, pro začátečníky, kteří ještě “v nohách” nemají správnou běžeckou techniku nebo pro ty, kteří chtějí minimalizovat riziko zranění způsobená nárazy. Odpočinou si zejména tvá kolena a další klouby v dolní polovině těla, ale také šlachy či vazy. 

2) Zapojení celého těla

Při běhu v terénu se pohybuješ v různorodých a často i hůře předvídatelných terénech, což ti pomáhá zapojit širší škálu svalů a také tě to nutí klást větší důraz na rovnováhu a koordinaci. Musíš dávat pozor na kameny, vystouplé kořeny či přírodní nerovnosti. Ač se to může na první dobrou zdát jako nevýhoda, opak je pravdou. Tyto podmínky přispívají ke zlepšení tvé celkové síly a stability.

3) Pobyt v přírodě a vliv na duševní zdraví

Trailový běh tě přenese z městského ruchu do oázy, kterou tvoří lesy, hory či louky. Není se čemu divit, že běžci žijící ve městě dojíždí ve svých volných dnech do hor, aby nasbírali běžecké kilometry v přírodě a spojili tak běh s dobrodružstvím - to totiž trail je! Pobyt uprostřed přírody je navíc spojován se snížením stresu, zlepšením nálady a duševní pohody. Ne nadarmo se říká, že příroda je lék.

Top4Running TIP: Vybav se na svůj dlouhý trailový běh na Top4Running. Omrkni běžecké batohy, pomoz si běžeckými holemi a přibal také čelovku kvůli bezpečnosti.

trailový běh vs silniční běh

4) Vyhnutí se monotónnosti

Neustálé běhání po silnici se po nějaké době může stát monotónním kvůli stálému, rovnému terénu a městskému prostředí. Běh v terénu ti oproti tomu nabízí větší rozmanitost, například změny převýšení, úzké cestičky či změny povrchu. Díky tomu je trailový běh zajímavější a poutavější. Nenech se odradit převýšením - nejen, že díky kopcům posílíš svaly na nohou, ale také si užiješ malebné výhledy.

5) Sebevědomí a pocit svobody 

V terénu se z tebe stává běžec objevitel. A právě tento pocit dobrodružství a objevování vede ke zvýšení odhodlání a potěšení z každého zdolaného metru - i toho výškového. Překonávání výzev, jako jsou strmá stoupání nebo nerovný terén, ti zvedá sebevědomí a naopak běh z kopce dolů v tobě vyvolává pocity svobody či nespoutanosti.

Top4Running TIP: Omrkni naši širokou nabídku trailových bot a vyraz objevovat krásy hor, nebo toho lesa kousek za tvým domem. 

6) Běh bez hlučné dopravy a znečištění

Vyplývá to z názvu, ale i tak ti to připomeneme. Trailový běh se velmi často odehrává v přírodním prostředí mimo automobilovou dopravu a městské znečištění. Žádné výpary z výfuků či kouř z továren. Dýcháš pouze čerstvý vzduch provoněný dřevem či vůní lesa.

7) V hlavní roli je vytrvalost a síla

Říká se, že trailový běh se nemá měřit na kilometry, ale na čas. Protože 1 kilometr na rovné silnici není totéž, co 1 kilometr v terénu, zejména kvůli převýšení či nerovnému povrchu. Trailové běhy jsou zejména o vytrvalosti a také síle - proto se při nich zaměř spíše na tyto aspekty, a ne na rychlost. Jasně, můžeš běžet rychle, ale srovnávání s časy na silnici není relevantní.

je trailový běh zdravější než silniční?

Rozuzlení: Je trailový běh zdravější?

Názory se mohou různit, protože každý běžec je jedinečný. Avšak co se týče zdraví jako takového, troufáme si říci, že ano, trailový běh je zdravější, než silniční. A to především pro tvé klouby, svaly či duševní zdraví. Přinese ti mnohem více výhod, které ocení jak tvé tělo, tak duše. Co si budeme povídat, běžet například v horách a při tom se kochat výhledy, to je velmi naplňující zážitek. Ale neboj, pokud patříš mezi zaryté silničáře, našim cílem není tě od běhu odradit. Pouze ti doporučujeme občas vyměnit asfalt za les. Uvidíš, že nebudeš litovat.

Existují nevýhody trailového běhu?

Zatím trailový běh opěvujeme, ale co druhá strana mince? Má běh v terénu i nevýhody? Ano, má.

  • Zvýšené riziko pádu: Jak jsme psali výše, při běhu v terénu se setkáš s nerovnostmi, kořeny, kameny a dalším potenciálním nebezpečím matičky přírody. To může zvýšit riziko zakopnutí, pádu, nebo velmi častého trailového zranění - podvrtnutí kotníku.
  • Vyžaduje více běžeckých dovedností: Některé trailové úseky jsou více technické a vyžadují dovednosti a zkušenosti. Jedná se například o kamenité seběhy či velmi úzké nepřehledné cestičky s kořeny. Tyto části jsou obvykle náročné pro začátečníky a může se stát, že je dokonce od trailového běhu odradí. Nevzdávej to, chce to jen postupný trénink.
  • Horší dostupnost: Ne každý má možnost se každý den proběhnout po Krkonoších nebo lesích v Jizerkách. A to zejména pokud žiješ ve městě. Silniční běh je pak pro tebe mnohem dostupnější díky převaze chodníků a městských parků. Zkus však v sobě probudit objevitelského ducha a hledat trailové vyžití i ve městě. Vsadíme se, že příjemný městský trail určitě najdeš.

Top4Running TIP: Jsi z města a hledáš místo pro své trailové kratochvíle? Omrkni, kde běhat třeba v Praze, Brně, Plzni, nebo Ostravě.

Obě formy běhu mají své výhody a je pouze na tobě, která z nich nejlépe odpovídá tvým zájmům a životnímu stylu. Experimentuj, kombinuj silnici s terénem a objevuj nová místa.

Obuj se na další trailový běh na Top4Running!

Pánské trailové boty Dámské boty do terénu